اقتصاد سوئیس چگونه است؟ آشنایی با اقتصاد کشور سوئیس

آلپ بخش بزرگی از قلمرو این کشور را به خود اختصاص داده است که بزرگ‌ترین مراکز اقتصاد سوئیس یعنی شهرهای ژنو بازل و زوریخ در این فلات قرار گرفته‌اند؛ در این سه شهر فرودگاه‌های بین‌المللی، دومین دفتر بزرگ سازمان ملل متحد، دفتر اصلی بانک حساب‌های بین‌المللی، مقر فیفا، دفتر اصلی بانک تسویه‌حساب‌های بین‌المللی و دفاتر بین‌المللی WHO و WTO واقع شده‌اند.فرهنگ سوئیس غنی از تاریخ و تمدن بوده و دین اصلی آن مسیحیت است. این کشور با زبان‌های رسمی ایتالیایی، آلمانی، رومانش و فرانسوی دارای حکومت جمهوری فدرال است. در مناطق مختلف این کشور، شرایط جوی متفاوت بوده و در قله‌های کوه، شرایط جوی یخ‌بندان اما در جنوب آن، نزدیکی دریای مدیترانه آب‌وهوا دلپذیر است. درمورد اقتصاد سوئیس نیز باید گفت، این کشور دارای اقتصادی مرفه با کمترین بیکاری، بالاترین سرانه تولید ناخالص داخلی و نیروی کار بسیار ماهر است؛ اما جدای از موقعیت و شرایط جوی، در این مقاله از سری مقالات وانیکس، به بررسی اقتصاد کشور سوئیس می‌پردازیم و ابعاد اقتصادی و بازارهای مالی این کشور را توضیح می‌دهیم تا با افزایش اطلاعات شما در این زمینه، کمک‌حال شما عزیزان باشیم.

 

 

اقتصاد کشور سوئیس

اقتصاد این کشور دارای یک قسمت خدمات توسعه‌یافته تحت رهبری خدمات مالی و صنعت تولیدی با فناوری پیشرفته و دانش‌بنیان است. نیروی کاری در این کشور با بالاترین بهره‌وری همراه بوده و دستمزد اجباری فدرال در آن معنایی ندارد. هم چنین بخش کشاورزی آن تحت حمایت و یارانه شدید بوده و کنترل قیمتی در آن بالاست. می‌توان بیان کرد سوئیس، خانه برخی از بزرگ‌ترین شرکت‌ها و مراکز تجاری جهانی است. این کشور پس از ژاپن در رتبه دوم پیچیدگی کشور و محصول قرار دارد؛ چرا که سوئیس اقتصادی باز دارد و میزان تولید ناخالص داخلی آن (بیشتر از خدمات و بخش صنعت تشکیل شده است.) مبلغی در حد ۵۸۴ میلیارد دلار برآورد شده است؛ از همین رو اقتصاد سوئیس، در رتبه ۳۸ جهانی قرار گرفته است. کالاهای اصلی صادراتی این کشور شامل منسوجات، ساعت، مواد شیمیایی، ابزار دقیق و ماشین‌آلات است.

اقتصاد کشور سوئیس

سایر عوامل مهم در تولید ناخالص داخلی سوئیس، در بخش گردشگری و بانکداری است. شهرهای جهانی این کشور، ژنو و زوریخ است که در رتبه‌بندی آلفا و بتا هستند؛ هم چنین شهر بازل به‌عنوان پایتخت صنعت داروسازی شناخته می‌شود.

 

 

وضعیت اشتغال در کشور سوئیس

 همان‌طور که همه ما می‌دانیم وضعیت اشتغال در یک کشور با وضعیت اقتصادی آن گره خورده است ؛ بنابراین در ادامه مقاله، پس از بررسی نکات اقتصادی کشور سوئیس، به وضعیت اشتغال این کشور می‌پردازیم. آمار بیکاری در سوئیس بسیار پایین بوده و بازار کاری آن دارای انعطاف‌پذیری بیشتر نسبت به سایر کشورهای همسایه است و با توجه به مهارت، انواع فرصت‌های کاری برای اشخاص وجود دارد. طبق آمارها، بیش از ۵ میلیون فرد شاغل در سوئیس وجود دارد. میزان درآمد سرانه شهروندان این کشور مبلغ ۶۷۵۷۷ دلار است که برای هزینه‌های بالای زندگی در این کشور، کافی بوده و صرف اموری همچون هزینه‌های مرتبط با کالا، خدمات، تأمین اجتماعی، اجاره منزل و مالیات می‌شود. طبق آمارهای منتشر شده در سال ۲۰۲۲ نرخ بیکاری سوئیس تنها ۱.۵ درصد برآورد شده و نتیجه آن در بخش اقتصادی قابل‌مشاهده است که یک اقتصاد پررونق و با اثباتی را رقم زده است. می‌توان بیان کرد که کارگران این کشور نیز سطح تحصیلات بالایی داشته و در حرفه خود تخصص کافی را دارند. با این تفاسیر، سطح مشاغل بالاتر رفته که دستمزد بالا و بهره‌وری را میسر ساخته است.

هزینه‌های زندگی در کشور سوئیس

با تعاریف فوق شاید به این نتیجه رسیده باشید که چون اقتصاد سوئیس بسیار شکوفا است پس هزینه‌های زندگی نیز در آن کم است؛ اما همان‌طور که اشاره کردیم هزینه‌های زندگی در این کشور بسیار بالا است؛ اما چیزی که این هزینه‌ها را جبران می‌کند همین بالا بودن رفاه اقتصادی سوئیس است.

هزینه‌های زندگی در کشور سوئیس

سوئیس که از کشورهای اروپای مرکزی بوده و شهرهایی قانونمند، تعادل بین زندگی و کار، حمل‌ونقل سریع و ایمن و دیگر امکانات جهان اولی را دارا است. این کشور اگرچه از نظر مساحت کوچک است؛ اما با همین مساحت کم، مقصد بسیار متنوعی برای مهاجران و گردشگران است. چون همه افراد با اطلاع از وضعیت اقتصادی این کشور به سمت مهاجرت به آن رو می‌آورند.

 

 

مزایای شهروندی کشور سوئیس

این کشور علاوه بر اینکه با داشتن اقتصاد شکوفا به مقصد بسیاری از مهاجران تبدیل شده است، امکانات و شرایط خوبی برای شهروندان خود فراهم کرده است که در این قسمت به چند نمونه از آن اشاره می‌کنیم:

  • دسترسی بدون ویزا به ۱۹۰ کشور جهان
  • اگر مدتی در خارج از این کشور زندگی کنید، حق اقامت خود را از دست نخواهید داد.
  • دارابودن عملکرد قوی اقتصادی و فرایند ساده برای ثبت کسب‌وکار
  • حق داشتن پاسپورت سوئیس
  • فرصت‌های شغلی فراوان
  • حق رأی در انتخابات سوئیس و هم چنین نامزدی در منصب‌های دولتی این کشور
  • برخوردار بودن از بهترین دانشگاه‌ها جهت کسب تحصیلات در مدارک عالی

با این مزایای عالی، تعهداتی نیز در قبال این تابعیت وجود دارد که یکی از آن‌ها خدمت سربازی اجباری برای مردان بالغ است.

بازارهای مالی سوئیس

با موارد گفته شده در بالا متوجه شدیم که اقتصاد سوئیس و شرایط رفاهی حاکم در آن، این کشور را به یک کشور ایده‌آل تبدیل کرده است. برای توضیح بیشتر، در این بخش از مقاله به بررسی شرایط سرمایه‌گذاری و بازارهای مالی این کشور پیشرفته جهان اولی می‌پردازیم و نکات هرکدام را بازگو می‌کنیم.

 

 

خرید ملک در سوئیس

در رابطه با شرایط سرمایه‌گذاری در این کشور، باید بگوییم که  اقتصاد سوئیس، خرید ملک برای افراد غیر تبعه  را امکان‌پذیر کرده است؛ اما این سرمایه‌گذاری در اقتصاد این کشور، منجر به اخذ اقامت طولانی‌مدت نمی‌گردد و اشخاصی که جهت سرمایه‌گذاری، ملکی را در این کشور خریداری می‌نمایند، قادر هستند نهایتاً تا ۶ ماه در سال در سوئی، اقامت داشته باشند. افرادی که تابع این کشور نیستند و یا اقامت ندارند، طبق قوانین وضع شده تنها امکان خرید ملک در مناطق توریستی کشور را دارند. هرچند اخیراً محدودیت‌هایی نیز در این مورد اعمال شده و اشخاص خارجی طبق قانون Lex Koller ملک‌های خریداری شده، باید مساحت بیش از ۲۰۰ مترمربع و نوساز نباشند.

ثبت شرکت یا دفتر شرکتی خارجی در سوئیس

 بنا به صلاحدیدهای اقتصادی، ثبت شرکت در هر کشوری مشروط به شرایط و قوانین خاص آن کشور است و افراد جهت ثبت آن و یا دفتر شرکت خارجی ملزم به رعایت این موارد هستند.

کارآفرینی در کشور سوئیس

 شکوفا بودن اقتصاد سوئیس تا حد زیادی مدیون به کارآفرینی زیاد در این کشور است. سوئیس به دلیل مزایای زیادی که کارآفرینی به اقتصاد آن وارد می‌کند امکان سرمایه‌گذاری از این طریق را برای افراد مهاجر را نیز فراهم کرده است. در این شیوه سرمایه‌گذاری، شخص کارآفرین طرح تجاری که قصد اجرای آن را دارد، با دولت سوئیس در میان می‌گذارد، اگر این طرح تصویب شد کارفرما به کارآفرینی در آن حیطه می‌پردازد. از شرایط و قوانینی که برای این امر می‌توان مطرح کرد، اختصاص ۵۰۰ هزار فرانک سوئیسی برای بیزینس پلن و هم چنین استخدام ۱۰ نفر کارمند سوئیسی است. اگر شخص کارآفرین بتواند به اهدافی که برای او تعیین شده دست یابد، قادر است بعد از ۵ سال اقامت دائم و بعد از ۱۰ سال تابعیت این کشور را اخذ کند.

خود حمایتی در سوئیس

زمامداران این کشور برای لطمه واردنشدن به اقتصاد سوئیس، از پذیرش افرادی که بضاعت مالی برای اقامت در این کشور را ندارند خودداری می‌کنند؛ از این رو ، یکی از محبوب‌ترین روش‌های مهاجرت به سوئیس برای اشخاص ثروتمند، خود حمایتی است. در این روش، نیازی به انتقال سرمایه به کشور مقصد نیست و تنها می‌بایست به دولت کشور مقصد اثبات کنید که دارای سرمایه مناسبی هستید و قصد دارید تنها با اثبات اموال و موجودی حساب بانکی‌تان، اقامت آن کشور را بدون دریافت اجازه کار کسب نمایید. این نوع اقامت در سوئیس، سالیانه و با ظرفیتی محدود به افراد متقاضی ارائه می‌شود و تنها عده محدودی از افراد، امکان مهاجرت به سوئیس با استفاده از این روش را دارند. مهاجرت خود حمایتی در سوئیس از به دودسته مختلف برای افراد زیر ۵۵ سال و بالاتر از این سن تقسیم گشته هم چنین شرایط این دودسته با یکدیگر متفاوت هستند.

خرید اوراق قرضه دولتی در سوئیس

از دیگر روش‌ها برای سرمایه‌گذاری و بازارهای مالی سوئیس، خرید اوراق قرضه در این کشور است. به طور خلاصه اوراق قرضه، تعهدات بدهی هستند. در واقع شخص، وامی به نهاد یا شرکت دولتی می‌دهد و آن‌ها موافقت می‌کنند، تا در یک بازهٔ زمانی تعیین شده مبلغ پرداخت شده و بهره آن را بازپرداخت نمایند. سود اوراق قرضه تقریباً پایدار محسوب می‌شود و دارای نوسان کمتری نسبت به دیگر سرمایه‌گذاری‌ها است. به طور معمول سرمایه‌گذاری در اوراق قرضه سوئیس ریسک پایینی دارد چرا که سوئیس سابقه‌ای قوی در پرداخت بدهی خود دارد.

سخن پایانی با وانیکس

کشور سوئیس دارای نظام اقتصادی قدرتمندی بوده و دارای یکی از معتبرترین واحدهای پولی در جهان است. واحد پول آن فرانک سوئیس است که هر ۲۵.۱ فرانک معادل ۱ دلار بوده و نرخ تورم آن صفر است. یکی از عوامل موفقیت اقتصاد سوئیس، تجارت بوده و این تجارت کاملاً وابسته به صادرات و واردات است؛ هم چنین تجارت خارجی آن، بر پایه سیاست‌های سرمایه‌گذاری آزاد و تجاری لحاظ شده بوده و عمده تجارت با آمریکا، فرانسه، آلمان، هلند و ایتالیا انجام می‌گیرد. بیشتر محصولات وارداتی شامل نفت خام، مواد شیمایی، ماشین‌آلات و وسایل نقلیه است و وسایل صادراتی سوئیس غالباً ساعت، منسوجات، و اشیا لوکس است.

بانکداری، بیمه و صنعت توریسم دیگر بخش‌های مهم اقتصادی این کشور را تشکیل می‌دهند. مجموع این عوامل، بعلاوه نیروی کاری مجرب و متخصص باعث ثبات اقتصادی سوئیس شده و افزایش کیفیت زندگی را فراهم ساخته است. در این مقاله از مجموعه وانیکس سعی کردیم تا در کامل ترین حالت ممکن اقتصاد سوئیس و بازارهای مالی آن را بیان کنیم تا پاسخگوی سؤالات شما عزیزان بوده و راهگشای مشکلات اقتصادی شما باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *