اقتصاد روسیه چگونه است

این کشور در جایگاه پنجمین اقتصاد بزرگ اروپا و یازدهمین در اقتصاد بزرگ جهان از طریق تولید ناخالص داخلی واز نظر ppp جایگاه ششمین اقتصاد بزرگ را داراست . اگرچه روسیه پس از سقوط شوروی همچنان با مشکلات اقتصادی زیادی مواجه است، اما با این حال اقتصاد روسیه از عظیم‌ترین اقتصادهای جهان به حساب می‌آید.

سیستم اقتصاد روسیه

وسیع بودن روسیه از لحاظ جغرافیایی یک عامل تاثیر گذار در اقتصاد این کشور است، روسیه را می‌توان به عنوان یکی از ابرقدرت‌های انرژی توصیف کرد؛ زیرا بزرگ‌ترین ذخایر گاز طبیعی جهان، دومین در ذخایر زغال سنگ، رتبه هشتم ذخایر نفتی را به خود اختصاص داده است.

 

 

همانطور که گفته شد بزرگ‌ترین صادر کننده گاز طبیعی در جهان روسیه است و دومین تولید کننده نفت در جهان نیز این کشور است‌. این کشور ششمین در نیروی کار جهان است و ۷۰ میلیون نفر نیروی کار دارد. صنعت خودروسازی این کشور بسیار بزرگ است و رتبه دهم جهان را به دست آورده است. جالب است بدانید که روسیه پنجمین کشور میلیاردر جهان است. این کشور دارایی‌‌های وسیعی دارد که می‌تواند برای موفقیت‌های مهم اقتصادی به آن‌ها تکیه کند، از جمله آن‌ها می‌توان به بدهی کم، نیروی کار فعال و منابع طبیعی انرژی فراوان اشاره داشت. همچنین روسیه در زمینه‌هایی مثل فناوری فضایی برگرفته از پتانسیل‌هایش پیشروست.فعالیت‌هایی در سطح جهان پس از بهبودی قوی از رکود ناشی از همه گیری کووید ۱۹ هم اکنون در حال تعدیل شدن است، پس از بازگشت شدید آن در نیمه دوم۲۰۲۰، سرعت رشد اقتصاد جهانی در نیمه اول سال ۲۰۲۱ کاهش پیدا کرد که به دلیل شیوع دوباره کووید-۱۹ متوقف شد. رشد تجارت و به ویژه کاهش فعالیت‌های اقتصادی و تنگناهای مداوم که از شرایط اپیدمی کویید مدام در حال تغییر بود عرضه شتاب خود را از دست داد.

اقتصاد این کشور در نیمه اول سال ۲۰۲۱ بازگشت قوی را شاهد بود و قابل انتظار است که در سال جاری ۴.۳ درصد رشد کند، با این حال متاسفانه شتاب در نیمه دوم سال تضعیف شد. همچنین در سه ماه دوم سال ۲۰۲۱ وضعیت سرمایه‌گذاری در روسیه قوی بود  قیمت کالاها و توریسم خارج از کشور به بالاترین حد چند ساله خود رسید و این اتفاق باعث افزایش مازاد حساب جاری تا حدود سپتامبر ۲۰۲۱ به ۸۲ میلیارد شد.سقوط ۴۵درصدی تولیدات صنعتی روسیه از سال ۱۹۸۹ تا ۱۹۹۹ و کاهش میزان تولید ناخالص داخلی در سال ۲۰۰۰ فقط توانست تا حدود نصف حجم تولیدات ناخالص روسیه در سال ۱۹۹۱ باشد.در حال حاضر بیش از ۱۳ درصد جمعیت روسیه در خط فقر و یا زیر خط فقر به سر می‌برند. دولت این کشور با سرمایه گذاری ۳۸۰ میلیارد دلاری برای زیرساخت‌ها، مسکن، مدرن سازی نظام آموزشی وپیشرفت‌های درمانی کشاورزی در حال دستیابی به هدف کاستن از جمعیت ۱۹.۳ میلیونی فقیر کشور است.طبق بررسی‌هایی که در ماه دسامبر ۲۰۲۱ انجام شد، نرخ بیکاری این کشور نسبت به سه ماه قبل خود هیچ تغییری نداشته و طبق  پیش‌بینی‌های بازار حدود ۳/۴درصد است. طبق آمار با کاهش ۱۵ هزار نفری تعداد بیکاران در مقایسه با ماه قبل ۳.۲۲ میلیون نفر است و آمار ثبت شده رسمی  نشان می‌دهد افراد بیکار ۹۳ هزار نفر کاهش پیدا کرده و افراد ثبت شده رسمی به ۰.۹۲ میلیون نفر رسیده‌اند.

 

 

سیستم مالیاتی روسیه

سرویس مالیات فدرال روسیه مسئول مدیریت مالیات‌های این کشور است. از ۱ ژانویه تا ۳۱ دسامبر یک سال مالیاتی در این کشور محسوب می‌شود. فرد یک فرم به نام اظهارنامه مالیاتی برای خدمات مالیاتی فدرال ارسال می‌کند. این اظهارنامه باید تا ۳۰ آوریل دریافت شود و آخرین مهلت پرداخت مالیات در روسیه ۱۵ جولای می‌باشد. اقتصاد روسیه در سال‌های اخیر اشخاص مالیات دهنده را از نرخ‌های مالیاتی مطلوب‌تر با رویه‌های ساده‌تر برخوردار کرده؛ همچنین به لطف فرآیندهای تجمیع بهتر و نظارت دقیق‌‌تر بر سیستم مالیاتی در بالاترین سطوح؛ به‌ ویژه از مشاغل، نرخ مالیات جمع‌آوری از سال ۲۰۱۱ تقریبا دو برابر شده است. شاید برای شما سوال باشد در سیستم اقتصاد روسیه چه کسانی باید مالیات پرداخت کنند. جالب است بدانید حتی افراد خارجی که یک منبع درآمد روسی دارند، باید مالیات تحت عنوان مالیات بر درآمد شخصی به روسیه بپردازند. همچنین اگر بیش از ۱۸۳ روز طی سال در این کشور اقامت داشته باشید و اجازه اقامت قانونی روسیه به شما داده شده باشد، بدهی‌های مالیاتی شما کمتر از افراد غیر مقیم خواهد بود.

سیستم مالیاتی روسیه

مشاغلی مثل پیمانکاران، مشاوران، فریلنسرها، چه داخل کشور باشند و چه خارج از کشور می‌بایست مالیات بر درآمد شخصی و بر درآمد کسب و کار خود پرداخت کنند. سازمان‌ها و شرکت‌های بین‌المللی باید مالیات با نرخ ثابت ۲۰ درصد بر سود کار خود و مالیات بر نگهداری بپردازند.

 

 

نرخ تورم اقتصاد روسیه

نرخ تورم در این کشور در ژانویه ۲۰۲۲ از ۸.۳۹ درصد در ماه پیش و  کمتر از برآوردهای ۸.۸ درصدی بازار به ۸.۷۳ درصد در ژانویه ۲۰۲۲ افزایش پیدا کرده است. این نرخ بالاترین نرخ از ژانویه ۲۰۱۶ بود؛ تورم ازسال ۲۰۲۱ به شدت رو به افزایش است و هم اکنون در سطحی است که بیش از دو برابر هدف بانک مرکزی ۴ درصدی است. تورم اقتصاد روسیه در طول سال ۲۰۲۱ رو به افزایش بوده؛ چون تقاضای بالا باعث افزایش قیمت کالاها و تنگناهای عرضه شده است که این کشور سعی در مقابله با آن دارد. در سال ۲۰۲۱ بانک مرکزی کشور روسیه (CBR) از اولین بانک‌های مرکزی بود که با افزایش نرخ تورم بالاتر از نرخ هدف ازماه دسامبر ۲۰۲۰ شروع به شدید کردن سیاست‌های پولی کرد. جالب است بدانید که این بانک‌ها از ماه مارس  نرخ‌ها را ۶ بار و در مجموع بر اساس ۳۲۵ افزایش داده‌اند؛ پیش‌بینی می‌شود که این امتیاز تا پایان اکتبر به ۷.۵ درصد برسد، اما چنین حرکتی به حفظ نرخ‌های بهره واقعی در حدود صفر مفید و کمک کننده بود.

نقش صادرات در اقتصاد روسیه

صادرات در اقتصاد روسیه نقش حیاتی دارد. همانطور که گفته شد روسیه به عنوان یکی از عظیم‌ترین تامین کنندگان منابع طبیعی مانند نفت و گاز از صادرات پر رونقی برخوردار است‌. از دیدگاه قاره‌ای درصد بالایی قریب به ۳/۴۹ درصد از صادرت روسیه به کشورهای اروپایی است.

این در حالی است که ۴۲.۲ درصد از آن‌ها به واردکنندگان در آسیا منتقل شدند. ۱۰ مورد از صادرات برتر روسیه شامل مواردی نظیر:

سوخت‌های معدنی از مثل نفت و گاز،سنگهای قیمتی، فلزات گرانبها،آهن وفولاد، غلات، ماشین آلات شامل کامپیوترها، چوب، کود، مس، آلومینیوم و ماهی.

جالب است بدانید که همین ۱۰ مورد صادرات برتر روسیه ۷۰.۵ درصد از ارزش کلی حمل و نقل جهانی خود را به خود اختصاص داده‌اند.

نقش واردات در اقتصاد روسیه

درست است که روسیه یکی از بزرگ‌ترین صادرکنندگان جهان است و صادرات نفت خام و محصولات کشاورزی آن بسیار پر رونق هستند. اما اقتصاد روسیه نیز مانند اقتصاد سایر کشو‌رها برای توازن در امور خود نیاز به واردات نیز دارد.

نقش واردات در اقتصاد روسیه

بیشترین اقلامی که کشور روسیه آن‌ها را با واردات تامین می‌کند شامل:

  • ۴ درصد از کل واردات این کشور به واردات انواع مختلف وسایل یدکی خودرو و وسایل نقلیه همچنین سیستم‌های کامپیوتری و قطعات کامپیوتر، و همچنین تجهیزات مخابراتی دیگر اختصاص دارد.
  • واردات اقلام دارویی بسته‌بندی شده هم در اولویت اقتصاد این کشور قرار دارند. واردات منسوجات و اقلام و مواد مختلف لباس به صورت منظم در کشور روسیه انجام می‌شود.
  • زمانی که از واردات سخن می‌‌گوییم باید بدانیم که شرکای اصلی واردات روسیه کشور‌هایی مثل چین، آلمان ، ایتالیا وآمریکا هستند.

 

 

مشاوره واردات از چین و دبی با مشاوران بازرگانی شرکت وانیکس

در این مقاله تلاش شد تا با نگاهی اجمالی وضعیت اقتصاد روسیه را رصد کرده و نسبت به مهم‌ترین مطالب آن از جمله نرخ بیکاری، تورم، سیستم مالیاتی این کشور، نقش واردات و صادرات در اقتصاد این کشور آگاهی پیدا کنیم. با توجه به اطلاعات کسب شده کشور روسیه مقصد مناسبی برای مهاجرت و انجام آمور سرمایه‌گذاری به خصوص صادرات و واردات است‌. اگر قصد صادرات کالا به کشور روسیه را دارید و می‌خواهید در اقتصاد اینکشور سهیم باشید، شرکت بازرگانی وانیکس با سال‌ها تجربه در امور صادرات و واردات در این مسیر همراه شما خواهد بود. شرکت وانیکس با اعطای چک تضمین کار را برای شما بسیار آسان نموده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *