همین حالا تماس بگیرید (هر ساعت از شبانه روز)

اقتصاد خرد چیست؟ ساختار بازارها در اقتصاد خرد

در این مقاله قصد داریم به معرفی اقتصاد خرد و مواردی که در این زمینه به اقصاددانان کمک می‌کند اشاره کنیم.

مفهوم اقتصاد خرد

اقتصاد خرد یک علم اجتماعی است که پیامدهای مربوط به تغییرات، تاثیرات آن و توزیع منابع را بررسی می‌کند. با استفاده از این روش می‌توانیم بهتر درک کنیم که چرا و چگونه کالاها قیمت متفاوتی دارند یا اینکه نحوه کار کسب و کارها و کسب درآمد و سود، نحوه هماهنگی و همکاری بین افراد به چه صورت است را می‌توانیم دریابیم. به طور کلی اقتصاد خرد مفهوم کامل و دقیق‌تری نسبت به اقتصاد کلان ارائه می‌دهد.

 

 

مفهوم اقتصاد خرد

این علم اجتماعی تصمیمات افراد و شرکت‌ها را برای تخصیص منابع تولید، مبادله و مصرف مطالعه می‌کند. همچنین با قیمت‌ها و تولید در بازارهای واحد و تعامل بین بازارهای مختلف سر و کار دارد، اما مطالعه کل اقتصاد را به اقتصاد کلان واگذار می‌کند. اقتصاددانان خرد انواع مختلفی از مدل‌ها را بر اساس منطق و رفتار انسان در نظر می‌گیرند و مدل‌ها را در برابر دنیای واقعی آزمایش می‌کنند.

موارد استفاده از اقتصاد خرد

این نوع اقتصاد توصیف می‌کند که که در صورت تغییر شرایط باید انتظار چه رفتاری را داشته باشیم. اگر یک تولیدکننده قیمت خودروها را افزایش دهد، بازار خرد مثبت می‌گوید مصرف کنندگان نسبت به قبل تمایل کمتری برای خرید خواهند داشت. اگر یک معدن بزرگ مس فرو بریزد، قیمت مس افزایش خواهد یافت؛ زیرا میزان عرضه آن محدود می‌شود. همچنین می‌تواند به سرمایه‌گذار کمک کند تا چرا با خرید کمتر یک گوشی ارزش سهام آن شرکت کاهش می‌یابد.یکی دیگر از کاربردهای این شاخه علمی این است که می‌تواند توضیح دهد چرا یک شرکت در ازای دستمزد بیشتر کارمندان کمتری استخدام کند. توضیحات، نتیجه‌گیری‌ها و پیش‌بینی‌های اقتصاد مثبت نیز می‌تواند بررسی آنچه مردم، کسب‌وکارها و دولت‌ها برای دستیابی به با ارزش‌ترین یا سودمندترین الگوهای تولید، مبادله و مصرف در میان فعالان بازار انجام دهند، اعمال کنند. توسعه و گسترش پیامدهای علم اقتصاد خرد می‌تواند به معنای واقعی کسب و کارها را به سود واقعی برساند.

 

 

مفاهیم اساسی اقتصاد خرد

مطالعه اقتصاد شامل چندین مفهوم کلیدی است، از جمله:

انگیزه‌ها و رفتارها: نحوه واکنش افراد به عنوان افراد یا شرکت‌ها به موقعیت هایی که با آنها مواجه می‌شوند.

نظریه سودمندی: مصرف کنندگان ترکیبی از کالاها را خریداری و مصرف می‌کنند که شادی یا “سود” آنها را به حداکثر می‌رساند با توجه به محدودیت درآمدی که برای خرج کردن دارند.

تئوری تولید: تولید، فرآیند تبدیل نهاده‌ها به خروجی است. تولیدکنندگان به دنبال انتخاب ترکیبی از نهاده‌ها و روش های ترکیب آنها هستند که هزینه را به حداقل می رساند و سود خود را به حداکثر برسانند.

تئوری قیمت: مطلوبیت و تولید برای تئوری عرضه و تقاضا که قیمت‌ها را در بازار رقابتی تعیین می‌کند، با یکدیگر ترکیب می‌شوند. در یک بازار کاملاً رقابتی، قیمت مورد نیاز مصرف‌کنندگان همان قیمتی است که توسط تولیدکنندگان عرضه می‌شود و در نهایت منجر به تعادل اقتصادی می‌شود.

ساختار بازارها در اقتصاد خرد

برای بررسی بازارهای اقتصادی، تعیین قیمت و ویژگی‌ها، بازارهای به چند دسته تقسیم می‌شوند. این بازارها عبارتند از:

  • بازار رقابتی کامل
  • بازار رقابت انحصاری
  • بازار انحصاری کامل
  • بازار رقابتی چند جانبه
  • بازار انحصار مصرف کنندگان

بازار اولی و چهارمی از جمله بازارهای مهم در این نوع اقتصاد هستند و بقیه موارد با تغییرهای کمی بوجود آمدند. اصول اقتصاد خرد را می‌توان برای درک تصمیمات رایج بودجه خانوار یا کسب و کار و موقعیت‌های مالی به کار برد. خریداران خانه، نرخ‌های بهره وام مسکن را مقایسه می‌کنند، خریدار فردی که یک برند یا محصول را نسبت به محصول دیگری انتخاب می‌کند، یک کسب و کار سرمایه گذاری روی کالاها برای گسترش تجارت خود و دو کسب و کار که برای مشتریان در یک بازار رقابت می کنند، همگی ساختارهای بازار در اقتصاد هستند.

 

 

ساختار بازارها در اقتصاد خرد

اقتصاددانان همچنین از اصول اقتصاد برای پیش‌بینی اینکه چگونه تقاضا برای یک محصول یا خدمات تحت تأثیر تغییر قیمت قرار می‌گیرد یا اینکه شرکت با افزایش هزینه‌های ورودی تا چه حد ممکن است تولید را کاهش دهد، استفاده می‌کنند.

تاثیر عرضه و تقاضا در اقتصاد خرد

قانون عرضه و تقاضا ترکیبی از دو اصل اساسی اقتصادی است که توضیح می‌دهد چگونه تغییرات در قیمت یک منبع، کالا یا محصول بر عرضه و تقاضای آن تأثیر می‌گذارد. با افزایش قیمت، عرضه افزایش می‌یابد در حالی که تقاضا کاهش می‌یابد. برعکس، با کاهش قیمت، عرضه محدود می‌شود در حالی که تقاضا رشد می‌کند.

 

 

در بازارهای اقتصادی، قیمت و میزان تولید کالا از جمله عواملی هستند که می‌توان آن‌ها را اندازه گیری کرد. ما با توجه به عرضه و تقاضا در می‌یابیم که چطور قیمت و میزان کالای تولید شده را تعیین کنیم. در بازار خرد نیز این عوامل با استفاده از عرضه و تقاضا مشخص می‌شوند.

تاثیر عرضه و تقاضا در اقتصاد خرد

راگنار فریش، برنده جایزه نوبل و اقتصاددان نروژی، اولین بار در سال ۱۹۳۳ در مورد تحلیل اقتصادی “خرد” و “کلان” بحث کرد. در سال ۱۹۴۲، جوزف آلویس شومپیتر، اقتصاددان، ایده تخریب خلاقانه را مطرح کرد و اظهار داشت که محصولات و شرکت‌های قدیمی از حدف شده و کالاهای جدیدتر جایگزین خواهد شد. در سال ۱۹۵۷، گری اس. بکر، اقتصاددان، تحلیلی پیشگامانه در بازار خرد منتشر کرد که نشان می‌داد تبعیض علیه گروه‌های اقلیت از نظر اقتصادی برای گروه اکثریت مضر است. دیگر متفکران معروف بازار خرد عبارتند از: آلفرد مارشال، رونالد کوز، الینور اوستروم، ویلیام ویکری، جورج آکرلوف، جوزف استیگلیتز، ویلیام بامول و آرتور سیسیل پیگو.

 

 

واردات با شرکت بازرگانی وانیکس

اگر شما قصد ورود به بازار تجارت را دارید بهتر است در دوره‌های آموزشی شرکت بازرگانی وانیکس شرکت کنید. برای ورود به بازار صادرات و واردات شما باید با موارد بیشتری مانند آشنایی با اقتصاد آشنا باشید تا بتوانید در دنیای پر رقابت سود خوبی را از آن خود و شرکت کنید. برای واردات و صادرات با مشاوران وانیکس تماس بگیرید.

مزایای کار با وانیکس

قرارداد مطمئن

تحویل درب انبار

خرید از هر فروشگاهی در سراسر دنیا

چک تضمینی

واریز هزینه خدمات پس از تحویل بار

حواله یوان و دلار

حواله با کارمزد بسیار پایین

حمل دریایی 70 تا 75 روزه از چین

حمل دریایی 20 تا 25 روزه از دبی

حمل هوایی از چین

حمل هوایی 35 تا 45 روزه از چین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *