اقتصاد تایوان چگونه است؟

اقتصاد تایوان یک اقتصاد سرمایه‌داری بسیار توسعه یافته است که در آن اکثر شرکت‌های دولتی به صورت خصوصی فعالیت می‌کنند. این کشور از نظر اقتصادی رتبه هفتم آسیا را دارد و جالب است بدانید که این کشور پیشرفته‌ترین تولید‌کننده ریزتراشه‌های کامپیوتری در جهان است.

 

 

روند رشد اقتصادی تایوان از گذشته تا به امروز

تجربه اصلی تایوان نیروی محرکه اصلی تغییرات سیاست اقتصادی در جمهوری خلق چین است که در سال ۱۹۷۷ آغاز شد. تایوان با جمعیتی در حدود ۲۲ میلیون نفر در جزیره‌ای کوهستانی در سواحل سرزمین اصلی چین واقع شده است. ۱۴۰۰۰ مایل مربع، که تقریباً مساحت سه ایالت ماساچوست، کانکتیکات و جزیره سرخ است. ادعای تایوان در مورد جایگاه خود به عنوان “معجزه توسعه” به اندازه هر کشوری قوی است. در طول چهار دهه از سال ۱۹۶۰ تا ۲۰۰۰، این جزیره از رشد اقتصادی متوسط ​​۷ درصد در سال برخوردار بود. تایوان مجبور شده است تغییراتی ایجاد کند تا اقتصاد بتواند با موقعیت آستانه درآمد بالا سازگار شود.

روند رشد اقتصادی تایوان از گذشته تا به امروز

به دلیل سطوح پایین دستمزد در سرزمین اصلی چین، صنایع تولیدی پایه از تایوان به چین نقل مکان کردند. صنایعی که در تایوان باقی مانده بودند مجبور شدند در مواجهه با رقابت فزاینده کشورهای در حال توسعه، محصولات و فرآیندهای با فناوری پیشرفته را جایگزین صنایع پایه کنند. بر اساس تحقیقات، اقتصاد تایوان مبتنی بر صادرات نیمه هادی‌ها، پتروشیمی، قطعات خودرو، خودرو، کشتی، تجهیزات ارتباطی بی‌سیم، صفحه‌ نمایش‌ تخت، فولاد، الکترونیک، پلاستیک، کامپیوتر و غیره است. صادرات دارو، آهن و فولاد، سیمان، مواد نساجی، صنایع غذایی و غیره. از منابع طبیعی این کشور می‌توان به ذخایر اندک زغال سنگ، گاز طبیعی، سنگ آهک، مرمر و آزبست اشاره کرد. همچنین جامعه کشاورزی این کشور بر روی کشت برنج، ذرت، سبزیجات، میوه‌جات و چای و پرورش گله خوک، مرغ، گاو و ماهیگیری متمرکز است.

 

 

راز موفقیت در توسعه اقتصاد تایوان

تایوان از جمله یکی از ۴ “قدرت اقتصادی شرق آسیا” است (علاوه بر تایوان سه کشور دیگر کره جنوبی، کشور سنگاپور و همچنین هنگ کنگ هستند) که موفقیت اقتصادی آن در دهه‌های اخیر بر تفکر اقتصاددانان در مورد توسعه تاثیر گذاشته است. اقتصاد تایوان در دوره ۱۹۶۵ تقریباً ۱۰ درصد در سال رشد کرد که سریعتر از هر کشور دیگری بود. علیرغم وضعیت درآمد بالای آن در شرایط فعلی با درآمد سرانه ۱۳۹۲۵ دلار در سال ۲۰۰۰ (به نرخ ارز بازار) و ۲۲۶۴۶ دلار در سال ۲۰۰۰ (در نرخ برابری قدرت خرید)، تایوان با متوسط ​​نرخ سریع ۵.۷ درصد به رشد خود ادامه داد. پایداری چنین نرخ رشد بالایی در یک دوره زمانی طولانی بی سابقه بوده است.

راز موفقیت در توسعه اقتصاد تایوان

بررسی ۳ عامل مهم در توسعه اقتصادی تایوان

موفقیت تایوان به عوامل زیادی نسبت داده می‌شود، به طوری که برخی آموزش، سیاست صنعتی یا سرمایه‌گذاری خارجی بالا را عامل اصلی توسعه در تایوان می‌دانند. در ادامه به بررسی برخی از مهم‌ترین عوامل می پردازیم.

۱. سیاست‌های مؤثر دولت در بخش صنعت یکی از مهم‌ترین عوامل توسعه تایوان، سیاست‌های توسعه صنعتی دولت است.

 تایوان دارای یک سیستم سیاست صنعتی فعال است که شامل ایجاد مجوزهای صادراتی، کنترل سرمایه‌گذاری خارجی در داخل و خارج از کشور، ایجاد کارتل‌های صادراتی و ارائه مشوق‌های مالی برای سرمایه‌گذاری در بخش‌های اولویت‌دار و اعطای اعتبار برای صنایع هدف می‌شود.

۲. توسعه زیرساخت گسترده توسعه زیرساخت یک عامل کلیدی در موفقیت توسعه است.

به عنوان مثال، یک آزادراه بزرگ یک “زیرساخت رشد” است که توسعه صنعتی و تجاری را به هم متصل و ترویج می‌کند. از دوره حکومت استعماری ژاپن (۱۹۴۵-۱۹۰۵)، تایوان یک سیستم زیرساختی را به ارث برد که آن را بسیار برتر از اکثر کشورهای فقیر کرد.

ژاپن جاده‌ها، بنادر و راه‌آهن‌ها را برای تسهیل جمع‌آوری برنج و سایر محصولات در جزیره ساختند، اما این زیرساخت‌ها وسیله‌ای برای رشد صنعتی ملی از دهه ۱۹۵۰ به بعد شد. این میراث با برنامه های گسترده دولت در دهه ۱۹۵۰ و ۱۹۶۰ تکمیل شد.

 

 

۳. اصلاحات ارضی اولیه و همه جانبه دولت تایوان با تشویق آمریکا و بدون هزینه ارتباط سیاسی خود با زمین داران، برنامه جامع اصلاحات ارضی را در دهه ۱۹۵۰  اجرا کرد.

پیش از آن، این کشور برای بیشتر مستعمره ژاپن بود. بیش از نیم قرن و در آن سال‌ها تقریباً تمام زمین‌های کشاورزی در اختیار استعمارگران ژاپنی بود و پس از شکست ژاپن، سیاست اصلاحات ارضی در غیاب طبقه زمین‌داران و بدون مخالفت و مقاومت اجرا شد.

عوامل موثر بر رشد اقتصادی تایوان

رشد اقتصاد تایوان را می توان به عوامل مختلفی نسبت داد. عواملی که برخی از آنها ناشی از سیاست‌های دولت و اجرای برخی اقدامات سیاسی و برخی دیگر حاصل شرایط سیاسی، تاریخی و فرهنگی این کشور بود. سیاست‌های موثر بخش صنعتی که توسط دولت اجرا شد، منجر به افزایش تولید صنعتی تایوان شد. تاکید بر آموزش باعث ارتقای سرمایه انسانی در این کشور شده است.

 

 

از سوی دیگر، زیرساخت‌هایی که با کمک ژاپنی‌های استعمارگر برای آنها ساخته شد، علاوه بر اصلاحات ارضی مسالمت‌آمیز و بدون تنش در این کشور، همگی زمینه‌های مناسبی را برای آنها ایجاد کرد. رشد اقتصادی در تایوان اخلاق و فرهنگ مردم تایوانی نیز تحت تأثیر این رشد قرار نگرفت و علاقه آنها به پس‌انداز و پس انداز درآمد باعث انباشت سرمایه لازم برای رشد و توسعه اقتصادی شد.

عوامل موثر بر رشد اقتصادی تایوان

جمع بندی

با توجه به مطالبی که در طول این مقاله بیان گردید نتیجه می‌گیریم که اقتصاد تایوان با داشتن دانش و فناوری به روز و رو به رشد و عظیم علاوه بر اینکه رفاه نسبی و بازار کار را برای جامعه خویش فراهم آورده است. همچنین نقش مهمی نیز در اقتصاد جهانی ایفا می‌کند.

این کشور از نظر آزادی بیان، مراقبت‌های بهداشتی، آموزش عمومی و آزادی اقتصادی در رتبه های برتر جهان قرار دارد. همچنین نرخ بیکاری و تورم در این کشور با برنامه‌ریزی‌های اصولی و دقیق اقتصادی روز به روز رو به کاهش است.

سوالات متداول درباره اقتصاد تایوان

آیا جاذبههای گردشگری در روند سریع توسعه اقتصادی تایوان تاثیرگذار است؟

توسعه سریع اقتصادی تنها چیزی نیست که باید در مورد تایوان بدانیم. این کشور علاوه بر صنعت، از جذب گردشگران خارجی نیز درآمد هنگفتی به دست می‌آورد و مملو از مکان‌های دیدنی است.

آیا تایوان با داشتن  دانش و فناوری پیشرفته نقش بسزایی در رشد اقتصادی دارد؟

تایوان با داشتن نوزدهمین اقتصاد بزرگ جهان و فناوری پیشرفته صنعتی، نقش مهمی در اقتصاد جهانی ایفا می‌کند.

راز رشد اقتصادی تایوان چه چیزی است؟

کشور تایوان با اقتصاد صنعتی در کنار جاذبه‌های منحصر به فرد خود از دیگر کشورهای واقع در قاره آسیا است که بر اساس تاریخ بخشی از نژاد کنونی را تشکیل می‌دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *