همین حالا تماس بگیرید (هر ساعت از شبانه روز)

اقتصاد بلژیک چگونه است؟ آشنایی با اقتصاد کشور بلژیک

کشوری در غرب قاره اروپایی که توانسته با برقراری ارتباط خوب با کشورهای اروپایی شرایط اقتصادی مساعدی را برای مردم خود فراهم آورد. در ادامه با ما همراه باشید تا با بازار مالی و اقتصاد بلژیک بیشتر آشنا شوید.

کشور بلژیک کجاست؟

پیش از آن که به توضیحات درباره اقتصاد و بازار مالی بلژیک بپردازیم، می‌‏بایست اطلاعات دقیقی راجع به این کشور داشته باشیم.کشور بلژیک در غرب قاره اروپا واقع شده است و پایتخت آن نیز شهر بروکسل نام دارد، بلژیک مانند اکثر کشورهای اروپایی دارای عضویت سازمان اتحادیه اروپا می‌‏باشد و این امر سبب شده تا اقتصاد این کشور در کمترین زمان ممکن به بهترین شکل ممکن رونق بگیرد.

 

 

کشور بلژیک کجاست؟

جالب است بدانید امروزه شرکت‏‌های بسیار زیادی در کشور بلژیک واقع شده‌اند که هرکدام از آن‏‌ها با شرکت‏‌های برتر خارجی همچون شرکت وانیکس که یکی از شرکت‌‏های مشهور در زمینه واردات و صادرات از کشورهای امارات متحده عربی و چین است، در حال رقابت هستند.

نوع اقتصاد کشور بلژیک چیست؟

یکی از سوالات متعددی که برای بسیاری از افراد به وجود می‌‏آید، این است که نوع اقتصاد بلژیک چیست و چگونه است؟ برخلاف اکثر کشورهای اروپایی که عضو اتحادیه اروپا هستند و دارای اقتصاد‏های سوسیالیسم و کاپیتالیسم هستند، کشور بلژیک دارای اقتصاد لیبرالیسم است.این امر بدان معنی است که تمامی افراد می‌‏توانند در این کشور کارخانه و کارگاه‌‏های بسیار بزرگ تاسیس نمایند و آن را به نام خود ثبت کنند. البته لازم به ذکر است که سود و ضرر کارخانه‌‏ها در کشور بلژیک، هیچ ارتباطی به دولت ندارد. اما در نظر داشته باشید که اقتصاد لیبرالیسم کشور بلژیک، سبب شده تا بازار مالی این کشور در کمترین زمان ممکن به رتبه ۳۵ در جهان برسد.

صادرات کشور بلژیک

از مهم‌ترین عواملی که سبب شده تا اقتصاد بلژیک و بازارهای مالی آن از سال ۱۹۹۷ تا به امروز پیشرفت نماید، صادرات فراوان این کشور است. دولت کشور بلژیک طی اقداماتی توانسته استخراج منابع طبیعی را افزایش داده و آن‌‏ها را به مواد خام تبدیل نموده و به دیگر کشورها صادر نماید. جالب است بدانید کشور بلژیک در زمینه استخراج و تراش الماس در جهان، از شهرت بسیار بالایی برخوردار است.

 

 

*الماس

همانطور که در قسمت قبل به آن اشاره شد، یکی از مهم ترین عواملی که سبب پیشرفت اقتصاد و بازار مالی بلژیک شده است، صادرات الماس می‌‏باشد. امروزه الماس در اکثر کارخانجات با کاربردهای متفاوت مورد استفاده قرار می‏‌گیرد؛ این امر یعنی نیاز کارخانجات صنعتی جهان به الماس بسیار زیاد است.از این رو، دولت بلژیک با تاسیس کارخانجاتی در زمینه کشف، استخراج و تراش، الماس‏‌ها را به سراسر نقاط جهان صادر می‏‌نماید و از این طریق درآمد سرانه را چندین برابر افزایش می‌‏دهد. لازم به ذکر است، برخی از کشورها همچون امارات متحده عربی تمامی الماس‌‏های مورد نیاز خود را از کشور بلژیک خریداری می‌‏نمایند.

*مواد خام و اولیه

از دیگر عواملی که سبب سرعت پیشرفت بازار مالی بلژیک شده، وجود منابع طبیعی فراوان در این کشور است. کشور بلژیک از نظر منابع طبیعی بسیار غنی است؛ از این رو دولت این کشور توانسته با استفاده از روش‌‏های مدرن و به روز، منابع طبیعی را استخراج نموده و آن‏ها را به مواد خام و اولیه کارخانجات تولیدی تبدیل نماید. لازم به ذکر است، بیش از ۴۶ درصد مواد اولیه و خامی که در بلژیک تولید می‌‏شود، صرف تولیدات کارخانجات این کشور می‌‏گردد و ۵۴ درصد دیگر آن به دیگر کشورهای اروپایی صادر می‏‌گردد.

*ماشین آلات و تجهیزات

خوشبختانه امروزه کارخانجات صنعتی و تولید ماشین آلات بسیار زیادی در کشور بلژیک توسط افراد سرمایه دار و دولت تاسیس شده اند.کارخانجات تولید مواد خام و اولیه بلژیک، ۴۶ درصد از تولیدات مواد اولیه خود را به کارخانجات داخلی اختصاص می‌‏دهند.

صادرات کشور بلژیک

از این رو، کارخانجات تولید ماشین آلات و تجهیزات کشور بلژیک با استفاده از ترفندهای بازار مالی و فروش سهام‏‌های خود، توانسته‌اند در کمترین زمان ممکن پیشرفت نمایند و ماشین آلات و تجهیزات صنعتی خود را به دیگر کشورها صادر کنند. ناگفته نماند که تمامی ماشین آلات و تجهیزاتی که توسط کارخانجات کشور بلژیک تولید می‌‏شوند دارای استاندارد اتحادیه اروپا هستند و از قیمت بسیار بالایی برخوردار می‌‏باشند.

*لوازم پزشکی و مواد غذایی

از دیگر عواملی که سبب پیشرفت اقتصاد بلژیک شده، می‌‏توان به تولید و صادرات لوازم پزشکی توسط کارخانجات مدرن این کشور اشاره نمود. خوشبختانه امروزه کارخانجات بسیار زیادی در کشور بلژیک در زمینه تولید لوازم پزشکی و مواد غذایی تاسیس گشته‌اند تا بتوانند با صادرات محصولات خود، گامی بلند در عرصه پیشرفت اقتصاد این کشور بردارند. تمامی لوازم‏‌ پزشکی و مواد غذایی که توسط کشور بلژیک تولید می‌شوند، دارای طرفداران بسیار زیادی از سایر نقاط جهان می‌‏باشند.

بازارهای مالی بلژیک در گذر زمان

همانطور که در بخش‌‏های قبل گفته شد، اقتصاد کشور بلژیک به اقتصاد کل قاره اروپا گره خورده و همین امر سبب پیشرفت این کشور در گذر زمان گشته است. در اوایل قرن ۱۹ بسیاری از افراد سرمایه‌دار با استفاده از سرمایه‏‌های کلان خود به بلژیک آمدند و اقدام به تاسیس کارخانجات استخراج ذغال سنگ و سنگ والون نمودند. این امر سبب شد تا این کشور جزو بزرگترین تولید کننده فولاد در آن دوره شناخته شود.

جالب است بدانید در قرن ۱۹، بلژیک اولین کشوری بود که توانست تعادل تجاری مطلوبی پس از جنگ جهانی به وجود آورد. خوشبختانه با این که از قرن بیستم تا به امروز دیگر خبری از معدن‌های ذغال سنگ و سنگ والون در این کشور نمی‏‌باشد، ولی باز هم سرمایه‌گذاران سرمایه‌‏های خود را صرف گسترش کارخانجات این کشور می‌‏نمایند.

اقدامات دولت برای رونق اقتصادی و بهبود بازار مالی بلژیک

پس از آن که بحران‌‏های اقتصادی بلژیک به اتمام رسید، دولت در سال ۲۰۱۰ تصمیم گرفت تا سطح اقتصادی کشور خود را با اقداماتی بالا ببرد و سطح تولیدات خود را گسترش دهد. به طور کلی اقدامات دولت بلژیک را می‌‏توان به دو بخش دریافت وام‌‏های خارجی و به گردش درآوردن بازار مالی خلاصه نمود.

 

 

البته فراموش نکنید که انجام چنین فعالیت‌‏هایی برای دولت این کشور بسیار ریسک‌پذیر بود، اما خوشبختانه بلژیک در سال ۲۰۲۱ توانست جزو برترین کشورهای اروپا از نظر اقتصاد و بازار مالی شود.

*دریافت وام های خارجی

یکی از اقدامات بسیار پر ریسک دولت بلژیک، دریافت وام‏‌های خارجی است. کشور بلژیک دارای کارخانجات و ابر کارخانجات بسیار پیشرفته و مدرن می‌‏باشد و این امر سبب شده تا تمایل سرمایه‌گذاران خارجی برای صرف سرمایه خود در چنین کارخانه‏‌هایی بیشتر شود.

از این رو، دولت بلژیک توانست با دریافت وام‏‌های متعدد میلیون دلاری از دیگر کشورها، در کمترین زمان ممکن سطح اقتصاد خود و رفاه ملی را بالا ببرد. لازم به ذکر است، دریافت وام‌‏های خارجی، سبب به گردش درآمدن بازار مالی بلژیک گشته است.

*به گردش درآوردن بازار مالی

از دیگر اقدامات دولت بلژیک برای رونق دادن اقتصاد این کشور، به گردش درآوردن بازار مالی است. دولت برای ترغیب بیشتر سرمایه‌داران داخلی و خارجی، از تبلیغات رسانه‌ای استفاده نمود تا بتواند توجه بسیاری از سرمایه‌داران را نسبت به کارخانجات خود جلب نماید.

اقدامات دولت برای رونق اقتصادی و بهبود بازار مالی بلژیک

از این رو، سرمایه‌داران زیادی برای خرید سهام‌‏های کارخانجات کشور بلژیک اقدام نمودند تا بتوانند از مزایا و سود سهام‏‌های خود بهره‌مند شوند و لذت ببرند. جالب است بدانید انجام چنین اقدامی موجب به گردش درآمدن بازارهای مالی ثانویه این کشور نیز شده است.

 

 

کلام آخر

گرچه کشور بلژیک از قرن ۱۹ به قبل از وضعیت اقتصادی و رفاهی خوبی برخوردار نبوده؛ اما امروزه این کشور توانسته با استفاده از ترفندهای جدید و مدرن، اقتصاد خود را در بالاترین رتبه اروپا و جهان قرار دهد. ناگفته نماند که عوامل زیادی همچون نیرو کار فراوان داخلی و خارجی، سرمایه‌‏های خارجی و صادرات نقش بسزایی را در بالا بردن سطح اقتصاد بلژیک ایفا نمودند.

مزایای کار با وانیکس

قرارداد مطمئن

تحویل درب انبار

خرید از هر فروشگاهی در سراسر دنیا

چک تضمینی

واریز هزینه خدمات پس از تحویل بار

حواله یوان و دلار

حواله با کارمزد بسیار پایین

حمل دریایی 70 تا 75 روزه از چین

حمل دریایی 20 تا 25 روزه از دبی

حمل هوایی از چین

حمل هوایی 35 تا 45 روزه از چین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *