همین حالا تماس بگیرید (هر ساعت از شبانه روز)

اقتصاد بحرین چگونه است؟ آشنایی با اقتصاد کشور بحرین

بحرین با مساحت حدود ۷۶۷ کیلومترمربع در همسایگی ایران واقع شده است. جالب است بدانید که این کشور کوچک با توجه به فعالیت‌های اقتصادی قدرتمند و نرخ بیکاری پایین توانسته، ارزش ارز خود را افزایش دهد. در ادامه با ما همراه باشید تا با اقتصاد بحرین بیشتر آشنا شوید.

 

 

کشور بحرین کجاست؟

پیش از آن که به سراغ اقتصاد بحرین برویم، می‌‏بایست اطلاعات دقیقی از شرایط جغرافیایی این کشور داشته باشیم؛ کشور بحرین، یکی از کشورهای وابسته به امارات متحده عربی محسوب می‌‏گردد که در جنوب دریای خلیج فارس واقع شده است.

کشور بحرین کجاست؟

مساحت این کشور ۷۷۸ کیلومتر مربع است که بیش از ۷۵ درصد آن را بیابان‏‌های خشک تشکیل داده اند. جالب است بدانید یکی از مهم‌ترین عواملی که سبب شده تا این کشور نسبت به دیگر کشورهای جهان ثروتمند تر باشد، واحد ارز آن است. امروزه واحد پول کشور بحرین یعنی دینار، دومین پول دارای ارزش بالا در خاورمیانه محسوب می‌‏گردد.

نرخ بیکاری کشور بحرین

همانطور که در قسمت‏‌های قبل به آن اشاره شد، اقتصاد بحرین از امتیاز بسیار بالایی برخوردار است. یکی از مهم‌ترین عواملی که سبب شده تا اقتصاد کشور بحرین نسبت به دیگر کشورهای عربی از رتبه بالاتری برخوردار باشد، کم بودن نرخ بیکاری در این کشور است.بر خلاف اکثر کشورهای عربی که دارای جمعیت بسیار زیادی هستند، کشور بحرین تنها یک میلیون و هشتصد هزار نفر جمعیت دارد. این امر موجب شده تا یک شغل بسیار خوب و عالی برای تمامی مردم این کشور فراهم گردد. ناگفته نماند که به دلیل کمبود نیروی کاری، سالانه بیش از هزار نیروی کار به کشور بحرین مهاجرت می‌‏نمایند.

 

 

اقتصاد بحرین بر روی چه عواملی می چرخد؟

دولت و خلیفه بحرین، توجه بسزایی بر روی اقتصاد کشور خود دارند؛ چرا که این کشور منابع طبیعی چندان زیادی ندارد. از این رو، دولت و پادشاه این کشور با استفاده از روش‏‌های مدرن اقتصادی به جز استخراج منابع طبیعی، توانستند رتبه اقتصادی کشور بحرین را بالا ببرند. لازم به ذکر است، گران‏ترین و با ارزش‏ترین کالاها توسط کشور بحرین به تمامی نقاط جهان صادر می‏‌گردند.یکی از مسائلی که اقتصاد کشور بحرین را از دیگر کشورهای عربی متمایز نموده، اقتصاد با سیستم کاپیتالیسم می‌‏باشد. بر اساس اقتصاد کاپیتالیسم بحرین، دولت موظف است رفاه و آسایش مردم را فراهم نماید ولی در ازای آن تمامی کارخانجات و شرکت‌‏های وارد و صادر کننده مختص دولت باشند.

  • گردشگری

یکی از مهم‌ترین عواملی که سبب افزایش امتیاز و رتبه اقتصاد بحرین و رونق اقتصادی این کشور گشته است، صنعت گردشگری است. دولت این کشور توانسته با استفاده از عوامل طبیعی و مصنوعی، منابع گردشگری بسیار زیادی را برای توریست و بازدیدکنندگان بحرین فراهم سازد تا آن‏ها با سفر به این کشور لذت ببرند.

 

 

اقتصاد بحرین بر روی چه عواملی می چرخد؟

لازم به ذکر است، هتل‏‌های کشور بحرین از برترین و بهترین هتل‌‏های جهان محسوب می‌‏گردد. از این رو کشور بحرین از نظر منابع گردشگری رتبه دهم را در جهان به خود اختصاص داده است.

  • منابع سوختی

امروزه شرکت‏‌های بسیار زیادی همچون وانکیس وجود دارند که در زمینه صادرات و واردات کالا به ویژه منابع سوختی، از چین به امارات متحده عربی و بالعکس فعالیت می‌‏نمایند.

از این رو، دولت کشور بحرین بخشی از منابع سوختی خود را می‌تواند در اختیار شرکت‌های تجاری قرار می‌‏دهند تا بتواند با استفاده از سود آن‏ها، گامی بلند در عرصه بهبود اقتصاد بحرین بردارد. لازم به ذکر است، منابع سوختی کشور بحرین به صورت خام و فرآورده توسط پالایشگاه‏‌های پیشرفته به اکثر کشورهای جهان صادر می‌‏شوند.

صادرات بحرین

اقتصاد بحرین از امتیاز و رتبه بسیار بالایی در سطح جهانی برخوردار است. از این رو، این کشور با صادر نمودن گران‌ترین محصولات به کشورهای دیگر، توانسته ارزش واحد ارزی خود را بالا ببرد و به دومین پول با ارزش خاورمیانه تبدیل نماید.

 

 

جالب است بدانید برخی از محصولات کشور بحرین، توسط شرکت های تجارتی بسیار بزرگ همچون وانکیس‌‌ انجام می‌‏شود. ناگفته نماند که برخی از محصولات به صورت خام وارد این کشور می‌‏شوند و در کارخانجات تبدیل به محصولات پیشرفته می‏‌گردند و به دیگر کشورها صادر می‌‏شوند. در نظر داشته باشید که این ترفند اقتصادی، سبب از بین رفتن مشکل کمبود شغل برای مردم این کشور شده است.

  • آلومینیوم

یکی از محصولات صادراتی کشور بحرین که در سراسر دنیا دارای طرفداران بسیار زیادی می‌‏باشد، آلومینیوم است. کشور بحرین با دریافت مواد معدنی آلومینیوم و تبدیل آن به میله و شمش، قادر است این محصولات را با قیمت بسیار بالایی به کشورهای صنعتی جهان عرضه نماید.

لازم به ذکر است، صادر کردن آلومینیوم شمشی و میله‌ای سبب پیشرفت ۵۵ درصدی اقتصاد بحرین گشته است. فراموش نکنید که برخی از آلومینیوم‌های صادراتی بحرین به صورت پروفیل به سفارش دیگر کشور‏ها تولید و صادر می‏‌شوند.

  • فرآورده های نفتی

از دیگر محصولات صادراتی کشور بحرین که دارای سود بسیار زیادی است، فرآورده‏‌های نفتی هستند. بیشترین بخش اقتصاد بحرین به فرآورده‏‌های نفتی این کشور بستگی دارد.

خوشبختانه کشور بحرین مانند دیگر کشورهای عربی، دارای منابع نفتی زیادی است و این امر سبب شده تا دولت بتواند با تاسیس پالایشگاه‌‏های پیشرفته و کارخانجات پتروشیمی، فرآورده‌‏های نفتی را به بهترین شکل ممکن به تمامی کشورهای جهان عرضه نماید.

ناگفته نماند عرضه فرآورده‌‏های نفتی توسط کشور بحرین به دیگر کشورها، سبب افزایش چندین برابری درآمد این کشور از سال ۱۹۹۵ تا به امروز شده است.

  • کود های شیمیایی

کودهای شیمیایی، از محصولات مهم صادراتی کشور بحرین به شمار می‌‏آیند. امروزه کشور بحرین توانسته با استفاده از تکنولوژی کشورهای پیشرفته و تاسیس کارخانجات شیمیایی متعدد، کودهای شیمیایی بسیار مرغوبی را تولید نماید و آن را به کشورهایی همچون هند، ایالات متحده و ژاپن و … صادر کند.

بر خلاف اکثر کودهای شیمیایی که توسط کشورهای دیگر تولید می‌‏شوند و دارای قیمت مناسبی هستند، کودهای شیمیایی که توسط کشور بحرین تولید می‌‏شوند از قیمت نسبتا بالایی به دلیل کیفیت مرغوب برخوردار هستند. ناگفته نماند که این کشور سالیانه بیش از سه میلیون تن کود شیمیایی صادر می‌‏نماید که این امر سبب بهبود اقتصاد بحرین گشته است.

❖      تعمیرات و صادر قطعات کشتی

همان‌طور که در قسمت‌های قبل به آن اشاره شد، کشور بحرین در همسایگی دریاچه خلیج فارس واقع شده است. خلیج فارس یکی از بزرگترین دریاچه‌های مختص کشتیرانی در جهان محسوب می‌گردد. از این رو، کشور بحرین سوله های بسیار بزرگی را در بنادر این کشور به منظور تعمیرات کشتی ساخته است.

این امر سبب شده تا این کشور بتواند درآمد بسیار بالایی از طریق تعمیرات کشتی به دست آورد. علاوه بر آن، در سال‌های اخیر کارخانجات بسیار زیادی در بحرین تاسیس گشته‌اند که در زمینه تولید قطعات کشتی فعالیت می‌نمایند. لازم به ذکر است، صادرات قطعات کشتی به سراسر نقاط جهان، سبب شده تا رتبه اقتصاد بحرین نسبت به دیگر کشور‌های آسیایی بالاتر برود.

علت بالا رفتن ارزش ارزی بحرین

امروزه دولت کشور بحرین، توانسته با استفاده از راهکارهای اقتصادی و صادرات، درآمد خود را چندین برابر افزایش دهد. یکی از مهم‌ترین عواملی که سبب شده ارزش پول و رتبه اقتصاد بحرین نسبت به دیگر کشورهای خاورمیانه بالاتر باشد، صادرات این کشور است.

علت بالا رفتن ارزش ارزی بحرین

همانطور که در بخش‌های قبل نیز گفته شد، کشور بحرین قادر است تا با ارزش‌ترین کالا‌ها همچون طلا، آلومینیوم، فرآورده های نفتی را به تمامی نقاط جهان صادر می‌نماید. علاوه بر آن، وجود مناطق گردشگری و هتل‌های تمام لوکس در این کشور موجب شده تا سالانه بیش از صد هزار گردشگر وارد این کشور شوند.

 

 

کلام آخر

امروزه کشور بحرین توانسته با استفاده از ترفندهای اقتصادی مدرن و دور شدن از مشکلات حاشیه‌ای، واحد ارزی خود را به پولی با ارزش تبدیل کند و از طریق صادرات کالاهای با‌ ارزش نفتی و غیر‌نفتی اقتصاد خود را قوی نگه‌ دارد.

 ناگفته نماند که تمامی برنامه‌ریزی‌های اقتصاد بحرین توسط متخصصان دیگر کشورها انجام می‌شود. با این حال باز هم بحرین آمار بیکاری بسیار پایینی دارد و معمولا کسی و کار در این کشور دارای رونق مناسب است.

مزایای کار با وانیکس

قرارداد مطمئن

تحویل درب انبار

خرید از هر فروشگاهی در سراسر دنیا

چک تضمینی

واریز هزینه خدمات پس از تحویل بار

حواله یوان و دلار

حواله با کارمزد بسیار پایین

حمل دریایی 70 تا 75 روزه از چین

حمل دریایی 20 تا 25 روزه از دبی

حمل هوایی از چین

حمل هوایی 35 تا 45 روزه از چین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *