اقتصاد ایرلند چگونه است؟ آشنایی کامل با اقتصاد کشور ایرلند

اقیانوس اطلس، در بخش غربی این کشور قرار گرفته و دریای کلتی نیز در بخش جنوبی آن دیده می‌شود. محصولات حیوانی در کشور ایرلند، از جمله محصولات صادراتی محسوب می‌شوند و بیشترین میزان صادرات این کشور به انگلیس، آمریکا و بلژیک است؛ البته قابل ذکر است که در چند سال اخیر، صادرات از ایرلند به کشور ایتالیا نیز انجام می‌پذیرد. رشد اقتصادی این کشور، در زمینهٔ تولید برق نیز، خوب بوده است؛ به‌طوری‌که برق و تجهیزات برقی، بیش از ۱۱ درصد از اقتصاد ایرلند را به دست گرفته‌اند. در کشور ایرلند، ایرانیان نیز به رشد خوبی رسیده‌اند، به‌گونه‌ای که این رشد به نسبت ۶ سال پیش، بیش از ۱۳ درصد شده است.

 

 

در ایرلند، اغلب ایرانیان، نسبت به ایجاد صنف‌های بازاری و مغازه تصمیم گرفته‌اند؛ البته قابل‌ذکر است که آن دسته از شرکت‌هایی که در حیطه صادرات فعالیت می‌کنند نیز در مقایسه با سال‌های گذشته افزایش یافته است. درباره اقتصاد این کشور نیز باید این‌گونه خاطر نشان کرد که اقتصاد ایرلند، مبتنی بر اقتصاد باز است. همچنین این کشور، در شاخص آزادی اقتصادی، رتبه پنجم و در جریان‌های سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی با ارزش بالا، رتبه اول را از آن خود کرده است. علاوه بر موارد فوق، ایرلند از ۱۸۶، رتبه چهارم را در جدول صندوق بین‌المللی پول و از ۱۸۷، رتبه چهارم را در رتبه‌بندی بانک جهانی داراست. به‌طورکلی، اقتصاد ایرلند به شدت در حال پیشرفته بوده و نرخ بیکاری در آن، در سال ۲۰۱۲، ۱۰ درصد بوده که این نرخ در سال اخیر به ۵ درصد کاهش یافته است. متوسط دستمزد واقعی در ایرلند نیز از میانگین OECD، به خوبی فراتر رفته است. حال که با وضعیت اقتصادی ایرلند آشنا شدید، در ادامه مقاله می‌خواهیم اقتصاد ایرلند را به‌طور جزئی‌تر بررسی کرده و موارد مرتبط به آن را بیان نماییم.

اقتصاد و منابع درآمدی و مالی ایرلند

 همان‌طور که در بخش بالا بیان کردیم، در این قسمت، برای پاسخ به سؤال اقتصاد ایرلند چگونه است، به بررسی موارد تاثیرگذار بر اقتصاد کشور ایرلند می‌پردازیم. میزان تولید ناخالص داخلی در کشور ایرلند، حدود ۵ میلیارد دلار تعیین شده است. در این کشور، نزدیک به دو میلیون و ۲۱۰ هزار نفر نیروی کار دیده می‌شود و نرخ بیکاری در آن، نزدیک به ۵ درصد اعلام شده است. در کشور ایرلند، نرخ تورم نیز بسیار پایین بوده و حدود ۷ درصد تعین شده است.محصولات صادراتی در این کشور، شامل تجهیزات، کامپیوتر، ماشین‌آلات، دارو و مواد شیمیایی می‌شود. از دیگر محصولات صادراتی در کشور ایرلند می‌توان به محصولات حیوانی نیز اشاره نمود. از جمله محصولات وارداتی در این کشور نیز می‌توان، تجهیزات، ماشین‌آلات، تجهیزات پردازش داده، مواد شیمیایی، نفت و مشتقات آن و همچنین پوشاک و منسوجات را نام برد. سریع‌ترین نرخ اقتصاد در دنیا، متعلق به کشور ایرلند است و در سال گذشته این کشور به رشد ۷ درصدی در حیطه اقتصادی رسیده است. این میزان از رشد، از چین و آمریکا نیز بیشتر است. شکوفایی اقتصاد در ایرلند به‌گونه‌ای است که در منطقه اروپا، جایزه بهترین اقتصاد را کسب نموده است.

اقتصاد و منابع درآمدی و مالی ایرلند

 

 

 

واحد پولی در کشور ایرلند یورو است که با نرخ یورو در جهان برابری می‌کند. این کشور به خوبی توانسته از عهده کنترل وضعیت اقتصادی خود برآید، به‌گونه‌ای که به نسبت سایر کشورهای منطقه، نرخ بیکاری در آن، کمتر دیده می‌شود و برای ورود به کار، دارای دسته‌بندی‌های مخصوصی است. ارزیابی‌های صورت گرفته در ایرلند، نشان از این دارند که یکی دیگر از روال‌های اقتصادی این کشور، پردازش داده‌ها محسوب می‌شود. در کشور ایرلند، بر تعداد جمعیت انسانی، روزبه‌روز افزوده می‌شود و تعدادی از این جمعیت را مهاجران و سرمایه‌گذاران خارجی به خود اختصاص داده‌اند. در این خصوص، در ایرلند، از دیگر بخش‌های اقتصادی می‌توان به رشد سرمایه‌گذاران خارجی اشاره کرد که به نوبه خود، می‌تواند بسیار قابل‌قبول واقع شود. درزمینهٔ خدمات، اقتصاد ایرلند، توانسته به رشد ۵۲ درصدی دست یابد؛ به‌طوری‌که خدمات توسط دولت این کشور، یک بخش مهم و ضروری تلقی می‌شود و اعتقاد بر این است که در کشور ایرلند، وجود سیاست‌های خوب درزمینهٔ خدمات، یکی از دلایل رشد اقتصادی بالا است.

سیستم اقتصادی ایرلند

ایرلند دارای یک اقتصاد مختلط است و طبق مقررات قانون اساسی آن، توسط دولت از ابتکار خصوصی در تجارت و صنعت حمایت می‌شود؛ همچنین دولت ایرلند قادر به ارائه خدمات اساسی بوده و می‌تواند در غیاب ابتکارات خصوصی، پروژه‌های توسعه را ارائه نماید؛ بنابراین توسط نهاده‌ای دولتی مواردی مثل حمل‌ونقل جاده‌ای و ریلی کشور، سیستم تولید و توزیع برق، برخی از ایستگاه‌های رادیویی و تلویزیونی و صنعت زغال‌سنگ نارس، اداره می‌شوند. سیستم اقتصادی در ایرلند، نسبتاً کوچک بوده و وابسته به تجارت است. این سیستم اقتصادی، در سال‌های ۱۹۹۵-۲۰۰۰، با رشد متوسط ۱۰ درصدی همراه بوده است. زمانی، کشاورزی در سیستم اقتصادی ایرلند، مهم‌ترین بخش به شمار می‌رفت؛ اما اکنون که ۴۶ درصد تولید ناخالص داخلی ایرلند، ۲۹ درصد نیروی کار و ۸۰ درصد صادرات آن را صنعت به خود اختصاص داده است، بخش کشاورزی نسبت به قبل، ضعیف شده است.در کشور ایرلند، نرخ بیکاری بسیار پایین بوده و درآمدها در آن بسیار بالاست؛ ولی به نسبت آن، هزینه‌های برخی خدمات مثل بیمه، آب و برق، نمایندگی قانونی، مراقبت‌های بهداشتی نیز به سرعت در حال بالا رفتن است؛ در یک بررسی درباره هزینه‌های زندگی در سراسر جهان، دوبلین، پایتخت کشور ایرلند، از نظر هزینه‌ها، در سال‌های اخیر در رتبه ۱۶ قرار گرفت. گزارش‌ها حاکی از آن است که پس از لوکزامبورگ، ایرلند بالاترین درآمد سرانه را در بین کشورهای اتحادیه اروپا دارا بوده و در سرانه جهان نیز، چهارمین درآمد بالا است.

سیستم اقتصادی ایرلند
سیستم اقتصادی ایرلند

 

 

 

بخش های مهم اقتصادی ایرلند

همان‌طور که در بخش‌های بالا نیز اشاره کردیم، اقتصاد ایرلند یک اقتصاد کوچک بوده و وابسته به تجارت است. در دهه‌های گذشته این کشور یک رشد اقتصادی فوق‌العاده‌ای را شاهد بوده است. بااین‌حال در دوره‌ای که رکود جهانی شروع شد این کشور نیز دچار یک رکود اقتصادی عظیم شد که بر اقتصاد ایرلند، فشار فوق‌العاده‌ای را وارد کرد که این فشار اقتصادی با تکیه‌بر بخش‌های مختلف، حل شد. در ادامه این مقاله از وبلاگ وانیکس، سعی کرده‌ایم شما را با بخش مهم اقتصادی ایرلند آشنا نماییم.

بخش‌های مهم اقتصادی ایرلند عبارت‌اند از:

کشاورزی

۲ درصد تولید ناخالص داخلی کشور ایرلند، از محصولات کشاورزی مثل لبنیات، گوشت گاو، سیب‌زمینی، گندم، جو و قارچ حاصل می‌شود. ۵ میلیون از ۷ میلیون هکتار زمین موجود در کشور ایرلند نیز اختصاص به مصارف کشاورزی داده شده است.

صید ماهی

ذخایر ماهی ایرلند به خاطر صید بیش‌ازحد در چندین دهه اخیر به شدت کاهش یافتند؛ بنابراین برای جلوگیری از این امر، قانون ممنوعیت ماهیگیری در سال ۱۹۹۵ وضع شد تا ذخایر ماهی، برای احیا زمان کافی داشته باشند. مجوز بازگشایی صید میگو، اخیراً توسط اتحادیه اروپا، به ایرلند داده شده و از طریق این صنعت، برای حدود ۱۱۰۰۰ نفر اشتغال ایجاد شده است.

گردشگری

صنعت گردشگری که حول محور مردم، فرهنگ و زیبایی محیطی ایرلند ساخته شده است، هر سال حدود شش میلیون گردشگر را برای بازدید و گردشگری به ایرلند جذب می‌کند که از این طریق ۱۸۰۰۰۰ شغل ایجاد شده و برای اقتصاد ایرلند نیز ۳.۹ میلیارد یورو سرمایه تولید می‌شود.

بخش های مهم اقتصادی ایرلند

تجارت

تجارت ایرلند به ارزش حدودی ۲۷۰ میلیارد یورو است که بیشتر از راه تجارت کالا و خدمات ایجاد می‌شود. شرکای تجاری اصلی این کشور شامل کشورهای زیر است:

بریتانیا، فرانسه، آمریکا، آلمان، اسپانیا، بلژیک و هلند.

کالاهای اصلی تجاری ایرلند نیز عبارت‌اند از:

کامپیوتر، محصولات پزشکی و دارویی و مواد شیمیایی و آلی.

صنعت

صنایع خدماتی اصلی در هلند شامل مواد شیمیایی، داروسازی، سخت‌افزار و نرم‌افزار رایانه، رایانه‌های تجهیزات پزشکی، نوشیدنی‌ها، محصولات غذایی و آبجوسازی هستند که ۲۹ درصد از تولید ناخالص داخلی را به خود اختصاص داده‌اند.

سخن پایانی

در این مقاله از وبلاگ وانیکس سعی کردیم به‌طور جامع به سؤال اقتصاد ایرلند چگونه است پاسخ دهیم و تمام موارد مرتبط و تاثیرگذار در اقتصاد این کشور را بررسی نماییم. همان‌طور که با خواندن این مقاله متوجه شدید، ایرلند دارای اقتصاد شکوفایی بود و رشد اقتصادی در آن بسیار بالاست؛ از همین رو افراد زیادی برای مهاجرت و سرمایه‌گذاری این کشور را انتخاب می‌کنند.

 

 

امیدواریم مطالب این مقاله توانسته باشد اطلاعات مفیدی را در اختیار شما کاربران عزیز وبلاگ وانیکس قرار دهد. شما در این وبلاگ می‌توانید مقالات مرتبط با اقتصاد کشور مدنظر خود را پیدا کرده و درباره آن اطلاعات کافی کسب نمایید. شرکت وانیکس یک شرکت معتبر است که در زمینه واردات و صادرات کالا به کشورهای مختلف فعالیت میکند؛ در صورت هرگونه سوال در این زمینه‌ها نیز می‌توانید با مشاوران این شرکت ارتباط بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *