اقتصاد اوکراین چگونه است‌؟ آشنایی با اقتصاد کشور اوکراین

اوکراین از جمله کشور‌های پر‌طرفدار و مهاجرپذیر است که برای پیشرفت خود از سراسر جهان دانشجو و متخصص می‌پذیرد‌، تا شرایط کشور را بهبود ببخشد. در زمان شوروی اقتصاد اوکراین قدرتمند بود، اما بعد از فروپاشی این اتحاد نظام اقتصادی این کشور به یک نظام اقتصاد بازاری تبدیل شد‌. در این مقاله قصد داریم شما را با اوکراین و اقتصاد آن آشنا کرده و درباره آن با شما صحبت کنیم‌.

 

 

موقعیت جغرافیایی اقتصاد اوکراین

این کشور دومین از نظر وسعت در اروپا است و جزو کشورهای شرق و شمال شرقی با روسیه هم‌مرز و جزو کشور‌های اروپایی شرقی است‌. اوکراین با ۶۰۳٫۵۵۰ کیلومتر مربع مساحت و ۲٬۷۸۲ کیلومتر خط ساحلی چهل و چهارمین کشور بزرگ جهان است‌.

موقعیت جغرافیایی اقتصاد اوکراین

این کشور از نظر آب و هوایی بسیار معتدل بوده و جنوب آن دارای آب و هوای مدیترانه‌ای است‌‌. آب و هوای خوب آن باعث شده است که توریست‌های زیادی از سراسر جهان برای دیدن این کشور سفر می‌کنند‌. همچنین این کشور از نظر بارش‌، بارش‌های خوبی را در سال تجربه می‌کند‌. به طوریکه قسمت شمالی اوکراین بیشتر سال را بارانی است‌. به همین دلیل این کشور از نظر کشاورزی بسیار پیشرفته است و محصولات زیادی را به دست می‌آورد.

 

 

 عوامل موثر بر اقتصاد اوکراین

اقتصاد اوکراین یک بازار نوظهور آزاد است که عوامل زیادی بر روی اقتصاد آن تاثیر می‌گذارند که ما در این بخش به بخشی از آن می‌پردازیم‌. صادرات: اوکراین یکی از کشورهای بسیار فعال بوده و صادرات زیادی به کشور‌های دیگر دارد‌. کشور‌ها در صادرات و واردات به مسئله سیاسی و روابط خوب یا بد خود با کشور‌های همسایه توجه نمی‌کنند، بلکه صادرات و واردات خود را انجام داده ولی قیمت‌های آن را بالا یا پایین می‌کنند‌. اوکراین از نظر صادرات یک کشور قدرتمند به حساب می‌آید‌.این کشور یکی از بزرگترین‌ صادرکننده‌های عسل در سراسر جهان است‌ و به کشور‌های زیادی صادر می‌کند. ایران یکی از خریداران عسل اوکراین است. همچنین کشور اوکراین بیشتر محصولات کشاورزی خود را از جمله گندم‌، دانه آفتابگردان‌، ذرت‌ و روغن دانه آفتابگردان را به کشور‌های همجوار صادر می‌کند‌. همچنین صادرات زیادی به کشور چین و امارات دارد که با بودن شرکت‌هایی مانند وانیکس صادرات به این کشور‌ها بسیار آسان‌تر شده است‌.

این کشور یکی از بزرگترین صادرکننده‌های قطعات هواپیما در سراسر جهان بوده و قطعات زیادی را به کشور‌های دیگر صادر می‌کند و از این راه پول زیادی را به جیب می‌زند‌. همچنین انواع ماشین‌آلات و تجهیزات حمل و نقل‌، ورق فولاد و سیاه‌، آهن‌، لاستیک و لوله‌های مسی از جمله صادرات این کشور به حساب می‌آید‌. واردات‌: این کشور علاوه بر اینکه قدرت زیادی در تولید داشته و صادرات زیادی را به کشور‌های همسایه انجام می‌دهد‌. واردات نیز تاثیر زیادی بر اقتصاد اوکراین دارد‌. این کشور بسیاری از تجهیزات جنگی که لازم دارد را از کشور‌های دیگر خریداری می‌کند‌. همچنین این کشور به دلیل شرایط بحرانی که الان دارد، بسیار از لوازم پزشکی را نیز از دیگر کشور‌ها می‌گیرد‌. هر‌چقدر واردات در کشور زیاد شود، به تبع از نظر اقتصادی نیز وابسته‌تر خواهد شد.همانطور‌که می‌دانید واردات و صادرات دارای قوانین خاصی بوده و برای گرفتن یا فرستادن هر‌ کالا به کشور دیگر باید پول‌های زیادی برای گمرک پرداخت شود، اما امروزه مجموعه‌هایی مانند وانیکس از جمله شرکت‌هایی است که صادرات و واردات را بسیار آسان‌تر کرده است.

 

 

جنگ‌: جنگ نیز از جمله مسائلی است که بر اقتصاد اوکراین تاثیرات منفی زیادی گذاشته است‌. امروزه مردم اوکراین به دلیل جنگ از بسیاری از لوازم ضروری محروم هستند، اما این کشور به دلیل کمک کشور‌های دیگر هنوز به فعالیت‌های خود ادامه می‌دهد. اما جنگی که امروزه در اوکراین رخ داده، این کشور را در تنگنای اقتصادی قرار داده است‌.کشاورزی‌: از جمله فعالیت‌هایی که بر اقتصاد کشور اوکراین تاثیر می‌گذارد‌، کشاورزی است و یکی از غول‌های بزرگ‌ مواد غذایی در سراسر جهان به حساب می‌آید‌. کشاورزی سود بسیار زیادی به این کشور می‌رساند، چراکه این کشور بیشتر محصولات کشاورزی خود را صادر می‌کند و از این راه پول‌های زیادی به‌دست می‌آورد.

مهاجرت و تاثیر آن بر اقتصاد اوکراین

مهاجرت تاثیر زیادی بر اقتصاد اوکراین دارد‌. دولت هزینه‌های زیادی برای کشور خود کرده و کسانی را که دارای تخصص بالایی بوده را به کشور خود جذب می‌کند‌‌. جذب متخصص هزینه‌های بالایی برای این کشور دارد، اما آینده درخشانی را برای این کشور به همراه دارد‌.

تاثیر صنعت گردشگری بر اقتصاد کشور اوکراین

این کشور دارای مکان‌های گردشگری بسیار زیادی است و همین مکان‌ها توریستان زیادی را از سراسر جهان جذب می‌کند. همچنین یکی از قدیمی‌ترین کشور‌های اروپایی شرقی است، به همین دلیل دارای آثار تاریخی بسیار زیادی بوده‌.

تاثیر صنعت گردشگری بر اقتصاد کشور اوکراین

از جمله مکان‌هایی که بسیار دیدنی و بکر است‌، اودسا‌، شهر کامیانتس – پودیلسکیی‌، میدان استقلال کیف‌، پادیل‌، قلعه خوتین و موزه ملی جنگ اوکراین است که توریست های بسیار زیادی را به خود جذب کرده است. اوکراین از این طریق درآمد زیادی داشته و گردشگری بر اقتصاد این کشور تاثیر زیادی می‌گذارد.

دریاها و تاثیر آن بر اقتصاد اوکراین

دریا‌ها همیشه در تیر‌رس بسیاری از کشور‌ها بوده، چراکه دریاها یکی از مهم‌ترین و تاثیر‌گذارترین مسائلی است که اقتصاد را درگیر می‌کند‌. کشورهایی که به دریا‌ها و اقیانوس‌های بزرگی متصل هستند کشور‌های قدرتمندی به حساب آمده و از آن استفاده‌های زیادی می‌کنند‌.کشورهایی که دارای دریاهای بزرگی هستند به صادرات غذاهای دریایی پرداخته و همچنین دارای صنعت کشتیرانی بسیار گسترده‌ای هستند. این کشور‌ها بسیار حاصل‌خیز بوده، اما مشکلات زیادی را نیز تحمل می‌کنند‌. کشورهایی که دارای دریا هستند‌، از سواحل آن بهره می‌برند و با ساختن مکان‌های زیادی در آنجا برای جذب گردشگران باعث درآمدزایی می‌شوند.

شرایط اقتصادی  فعلی کشور اوکراین

با شروع دوباره جنگ، اقتصاد اوکراین دوباره ضعیف شده و شرایط خوبی ندارد‌. جنگ اوکراین با روسیه باعث شد این کشور‌ آسیب‌های زیادی ببیند و از نظر اقتصادی‌، صادرات و واردات دچار مشکلات زیادی شود‌. همچنین گرفتن سلاح برای دفاع از کشور از جمله آثار منفی بر این کشور بود‌، اما تا الان این کشور مقاومت زیادی از خود نشان داده و سعی در ادامه فعالیت‌های اقتصادی خود دارد‌. اما این جنگ باعث بالا رفتن سطح فقر در این کشور شد و زندگی برای افراد عادی بسیار سخت‌تر شد‌‌‌.

سخن پایانی

همه کشور‌ها در تلاش هستند تا از نظر اقتصادی قدرتمند شوند و تا حدی خود را از کشور‌های دیگر بی‌نیاز سازند‌‌. این کشور‌ها گاهی موفق و گاهی ناموفق بوده‌اند، اینکه یک کشور از نظر اقتصادی پیشرفت‌های زیادی داشته باشد، بستگی به عوامل زیادی دارد‌.

 

 

اوکراین یک کشور موفق در عرصه اقتصاد بوده و تولیدات و صادرات زیادی داشته و عوامل زیادی بر اقتصاد این کشور تاثیر گذاشته است‌. هر‌کدام از این عوامل به نوبه خود اقتصاد اوکراین در دست گرفته‌اند و باعث رساندن سود و زیان به کشور هستند‌.

ما در این مقاله سعی کردیم فقط به اندکی از عوامل تاثیر‌گذار پرداختیم و توضیحات مختصری از شرایط اقتصادی این کشور دادیم. امیدواریم از خواندن این مقاله اطلاعات زیادی را به‌دست بیاورید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *