همین حالا تماس بگیرید (هر ساعت از شبانه روز)

اقتصاد اندونزی چگونه است؟ آشنایی با اقتصاد کشور اندونزی

اقتصاد اندونزی در سال ۱۹۹۸ منقبض شد، ولی در سال ۱۹۹۹ به علت افزایش مخارج دولتی و مصرف‌کننده رشد خود را از سر گرفت. سال‌های بعدی رشد اقتصاد اندونزی را به ۲۰ اقتصاد برتر جهان ارتقا داد.

تجربیات مربوط به اقتصاد اندونزی

پس از یک شکست قابل توجه ناشی از بحران اقتصادی آسیا در اواخر دهه ۱۹۹۰، اقتصاد اندونزی در ۱۰ سال پیش شتاب گرفته است و رشد تولید ناخالصی داخلی به طور متوسط بیشتر از ۵ درصد در سال بوده است. در سال ۲۰۱۶ اندونزی نرخ رشد آن کمی کمتر از ۴.۸ درصد بوده و این به دلیل کاهش فعالیت بخش خصوصی، کاهش هزینه‌های دولت و قیمت پایین کالاها است. با نگاه به آینده، میانگین رشد تولید ناخالصی داخلی سالانه ۵ درصد برای دوره ۲۰۱۷ تا ۲۰۲۱ پیش‌بینی می‌شود که اندونزی را در مسیر پیوستن به کلوپ اقتصادهای تریلیون دلاری طی چند سال آینده قرار می‌دهد.

 

 

تجربیات مربوط به اقتصاد اندونزی

میزان رشد اقتصادی در اندونزی

رشد اقتصادی قوی به کشور کمک می‌کند تا به کاهش چشمگیر فقر دست یابد. بر اساس گزارش بانک جهانی، اندونزیایی‌هایی که در فقر زندگی می‌کنند تا چند سال آینده  از ۲۳ درصد جمعیت به ۱۱ درصد کاهش خواهند یافت. با این رشد گسترده تعداد اندونزیایی‌هایی که طبقه متوسط محسوب می‌شوند به ۵۰ میلیون نفر می‌‌رسد و  سرمایه‌گذاری در اندونزی افزایش پیدا خواهد کرد که همین امر اقتصاد این کشور را گسترش می‌دهد.اندونزی دارای اقتصاد مبتنی بر بازار است که دولت نقش مهمی در آن ایفا می‌کند. برای مثال مدیریت قیمت برخی از کالاهای اساسی مانند سوخت، برنج و برق را می‌توان از برنامه‌های اقتصادی موفق دولت دانست، در سال‌های اخیر اقتصاد اندونزی پیشرفت بسیاری داشته است.

از نظر ارزش افزوده، بخش صنعت ۴۰ درصد از تولید ناخالص داخلی را در سال ۲۰۱۵ به خود اختصاص داده است. سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی بسیار قابل توجه است و مشوق‌های دولتی مراودات خارجی را برای رشد اقتصادی آینده مد نظر قرار داده‌اند. بخش‌های عمده صنعت این کشور شامل نفت و گاز طبیعی، منسوجات و پوشاک، معدن، کفش، تخته سه لا، لاستیک و کودهای شیمیایی است.بخش خدمات به همان اندازه برای اندونزی مهم است و ۴۳ درصد از تولید ناخالص داخلی را در سال ۲۰۱۵ به خود اختصاص داده است. شرکای تجاری اصلی اندونزی در زمینه اقتصادی ژاپن، چین، سنگاپور و کره جنوبی هستند.

 

 

پیشینه اقتصاد اندونزی

اندونزی از اواسط قرن بیستم نقش متوسطی را در اقتصاد جهانی ایفا کرده و اهمیت آن بسیار کمتر از اندازه، منابع و موقعیت جغرافیایی آن است. این کشور صادرکننده عمده نفت خام و گاز طبیعی است.علاوه بر این، اندونزی یکی از تامین‌کنندگان اصلی لاستیک، قهوه، کاکائو و روغن نخل در جهان است. همچنین طیف وسیعی از کالاهای دیگر مانند شکر، چای، تنباکو و ادویه جات (مانند میخک) را تولید و صادر  می‌کند. اگرچه اندونزی از اوایل دهه ۱۹۷۰ واردکننده اصلی کالاهای تولیدی، فن‌آوری بالا و مهارت‌های فنی است، اما پایه اقتصادی این کشور از بخش اولیه به صنایع ثانویه، تولید، تجارت و خدمات تغییر کرده است.

در اوایل دهه ۱۹۹۰، تولید از کشاورزی از نظر سهم در تولید ناخالص داخلی  پیشی گرفت و همچنان بزرگترین جزء اقتصاد کشور است. با این حال، بخش قابل توجهی از بودجه ملی همچنان به بخش کشاورزی اختصاص یافته است. در نتیجه، این کشور از اواسط دهه ۱۹۸۰ در تولید برنج خودکفا باقی مانده است. شرکت بازرگانی وانیکس نیز به طور غیر مستقیم نقش قابل توجهی در اقتصاد این کشور و کشورهای همسایه آن داشته است.

 

 

پیشینه اقتصاد اندونزی

توضیحات مربوط به سال های اولیه اقتصاد اندونزی

در سال‌های اولیه استقلال مربوط به اقتصاد اندونزی، سوء مدیریت اقتصادی و تبعیت توسعه از آرمان‌های سیاسی که تحت سیاست «اقتصاد هدایت‌شده» اولین رئیس‌جمهور این کشور، سوکارنو بود به هرج و مرج مالی در پایتخت منجر شد. با تغییر عمده جهت اقتصادی پس از به دست گرفتن قدرت سوهارتو در اواسط دهه ۱۹۶۰، اندکی ثبات دوباره به دست آمد و شرایط برای یک سیاست منظم بازسازی شد و توسعه اقتصادی نیز فراهم گردید.

مجموعه‌ای از برنامه‌های پنج ساله بر نقش دولت در توسعه زیرساخت های اقتصادی کشور اندونزی، به ویژه در کشاورزی، آبیاری، حمل و نقل و ارتباطات تأکید داشت. بنابراین، دولت همراه با کمک‌های خارجی، نیروی اصلی در پیشبرد توسعه در مناطقی بوده است که در آن‌ها شرکت خصوصی به صورت تدریجی به وجود آمده بودند.

 در اواخر قرن بیستم، تأکید در بخش دولتی به طور فزاینده‌ای به سمت شرکت‌های دولتی مستقل و  تأمین مالی توسط دولت گرایش داشت. از دیگر موضوعات مهم، گسترش قابل توجه بخش خصوصی است که از اواسط دهه ۱۹۹۰ مشهود بوده است.

 

 

پیش از آن زمان، رشد عموما محدود به گروه نسبتا کوچکی از شرکت‌ها بود که بیشتر آن‌ها از لطف دولت سود می‌بردند، توسعه تجارت کوچک کندتر بود. مقررات زدایی از بازار سرمایه در اوایل دهه ۱۹۸۰ باعث رشد چشمگیر بورس شد، اما علیرغم افزایش سرمایه‌گذاری داخلی، مشارکت مستقیم در بازار سهام به گروه بسیار کوچکی از سرمایه‌گذاران محدود شد.

سایر شرایط اقتصاد اندونزی

اندونزی دارای برخی از بزرگترین مناطق جنگل های استوایی قابل بهره برداری در جهان است، به ویژه در کالیمانتان و پاپوآ. چندین منطقه کوچک از جنگل‌ها و مزارع (بیشتر ساج) وجود دارد، اما بیشتر درختان از چوب‌های سخت گرمسیری همیشه سبز هستند. تولید تخته سه لا و روکش هم برای مصرف داخلی و هم برای صادرات مهم شده است.

عملیات عمده چوب عمدتا در کالیمانتان واقع شده است، اما قطع درختان در سایر جزایر بزرگ نیز رخ می‌دهد. شرکت‌های قانونی و همچنین چوب‌‌برهای غیرقانونی، گونه‌های خاصی را مورد هدف قرار می‌‌دهند، ساج عمدتاً از جاوا استخراج می‌شود که این مساله بر اقتصاد اندونزی تاثیر می‌گذارد.

از دهه ۱۹۶۰، صنعت چوب به سرعت رشد کرده، اما از طریق جنگل زدایی خسارت قابل توجهی به بار آورده است. همچنین آتش‌سوزی‌های مکرر جنگل‌ها در مقیاس بزرگ، تهدیدی برای محیط‌زیست هستند که بیشتر آن‌ها ناشی از کشاورزی معیشتی یا پاکسازی دولتی برای مزارع است.

این آتش‌سوزی‌‌ها نه تنها مناطق وسیعی از پوشش گیاهی را از بین می ‌برند، بلکه مهی را ایجاد می‌کنند که اغلب تا سنگاپور و شبه جزیره مالزی می ‌رسد. جنگل‌زدایی و مسائل مربوط به کیفیت هوا، محیط بانان را بر آن داشت تا از دولت اندونزی بخواهند که قطع درختان را محدود و آتشسوزی را کنترل کند و برنامه‌های احیای جنگل را اجرا کند.

سایر شرایط اقتصاد اندونزی

سخن آخر

در این مقاله سعی بر این بود که شما را با اقتصاد اندونزی و عواملی که بر اقتصاد این کشور تاثیر می‌گذارد آشنا کنیم، همچنین به شما گفتیم که نوسانات اقتصادی در طول سال‌های اخیر به چه صورت بوده و چگونه پیش رفته است. ما در این مقاله تمامی سعی خود را کردیم که در مورد موضوعاتی چون میزان رشد اقتصادی در اندونزی، پیشینه‌ و سایر شرایط اندونزی توضیحاتی را ارائه کنیم.

 

 

همچنین شما را با شرکت وانیکس آشنا نمودیم، اگر مایل به سرمایه‌گذاری ایمن هستید، حتما با شرکت‌هایی که از اعتبار و سابقه درخشانی بهره‌مند هستند مشورت کنید. جهت کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه با ما تماس بگیرید.

مزایای کار با وانیکس

قرارداد مطمئن

تحویل درب انبار

خرید از هر فروشگاهی در سراسر دنیا

چک تضمینی

واریز هزینه خدمات پس از تحویل بار

حواله یوان و دلار

حواله با کارمزد بسیار پایین

حمل دریایی 70 تا 75 روزه از چین

حمل دریایی 20 تا 25 روزه از دبی

حمل هوایی از چین

حمل هوایی 35 تا 45 روزه از چین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *