اقتصاد اسرائیل چگونه است؟ آشنایی با اقتصاد کشور اسرائیل

خوشبختانه در سال‏های اخیر، دولت اسرائیل توانسته با استفاده از واردات مواد اولیه و صادرات تجهیزات پیشرفته، سطح اقتصاد خود را تا حدود بسیار زیادی به استاندارد جهانی نزدیک کند. در ادامه با ما همراه باشید تا با اقتصاد اسرائیل بیشتر آشنا شوید.

کشور اسرائیل کجاست؟

پیش از آن که بخواهیم به عوامل موثر بر اقتصاد اسرائیل بپردازیم، می‌‏بایست اطلاعات کاملی راجع به این کشور داشته باشیم. کشور اسرائیل در غرب آسیا واقع شده و در همسایگی دریای مدیترانه شرقی و ساحل دریای سرخ قرار دارد. از همسایگان و همچنان رقبای اقتصادی همسایه این کشور، می‌‏توان به سوریه، اردن و لبنان اشاره نمود.اورشلیم پایتخت کشور اسرائیل محسوب می‌‏گردد و تمامی فعالیت‌‏های اقتصادی این کشور در این شهر انجام می‌‏شوند. لازم به ذکر است، کشور اسرائیل مجهز به تکنولوژی بسیار پیشرفته‌ای نسبت به دیگر کشورهای آسیایی می‌‏باشد.

 

 

کشور اسرائیل کجاست؟

اقتصاد اسرائیل بر چه پایه ای بنا شده؟

همان‌طور که در قسمت‌‏های قبل به آن اشاره شد، یکی از مهم ترین عواملی که سبب پیشرفت اقتصاد کشور اسرائیل شده، تکنولوژی پیشرفته کارخانجات آن است. پس از جنگ جهانی دوم، کشور اسرائیل با استفاده از سرمایه‏‌های داخلی و خارجی توانست سطح تکنولوژی کارخانجات خود را بالا ببرد.جالب است بدانید کشور اسرائیل از نظر منابع طبیعی تقریبا فقیر است؛ اما تکنولوژی پیشرفته کارخانجات این کشور، این امکان را به تولید کنندگان می‌‏دهد تا آنها بتوانند مواد اولیه را از دیگر کشورها وارد نمایند و با تبدیل نمودن مواد به محصولات پیشرفته، آن‏ها را با قیمت چندین برابری به سراسر جهان بفروشند.

واردات کشور اسرائیل

برخلاف اکثر کشورهای آسیایی که دارای منابع طبیعی بسیار زیادی هستند، متاسفانه کشور اسرائیل در بخشی از این قاره واقع شده که درصد مواد معدنی آن به شدت پایین است. از این رو، کشور اسرائیل تا پیش از سال ۱۹۷۰، یک کشور عقب مانده و فقیر آسیایی محسوب می‌‏گشت.اما با ورود دولت و حکومت جدید به این کشور، سران اسرائیل توانستند تکنولوژی‌‏های پیشرفته را وارد کشور خود نمایند و با استفاده از آن‏‌ها، مواد اولیه وارد شده را به محصولات پیشرفته تبدیل نمایند. به همین دلیل، یکی از پایه‏‌های اقتصاد اسرائیل واردات محسوب می‌‏گردد.

 

 

مواد اولیه و خام

امروزه اکثر کشورهای آسیایی و آفریقایی و حتی اروپایی که دارای منابع طبیعی و مواد اولیه بسیار زیادی می‌‏باشند، بخشی از مواد اولیه و طبیعی خود را به کشور اسرائیل صادر می‏‌نمایند. کارخانجاتی که در کشور اسرائیل واقع شده‌اند، با استفاده از دستگاه‏‌های پیشرفته و مدرن مواد اولیه و خام را به محصولات جدید تبدیل می‌‏نمایند و آن‌‏ها را به سایر نقاط جهان صادر می‌‏کنند. این امر سبب می‌‏شود تا سود کلانی نصیب کشور اسرائیل گردد. لازم به ذکر است اگر واردات مواد اولیه و خام به این کشور متوقف شود، اقتصاد اسرائیل دچار لطمه و آسیب می‌‏گردد.

واردات کشور اسرائیل

قطعات صنعتی نیاز به مونتاژ

برخی از کشور های پیشرفته همچون آلمان و آمریکا که دارای کارخانجات صنعتی و تولیدی بسیار زیادی وجود دارند که قادر به تولید بیش از اندازه نیستند. از این رو، این کارخانجات محصولات خود را به صورت قطعه قطعه به کشورهایی مانند اسرائیل صادر می نمایند.پس از آن، تمامی این قطعات به بهترین شکل ممکن و با استفاده از دستگاه های مدرن به یکدیگر مونتاژ می شوند و به دیگر کشور های جهان صادر می‌شوند. لازم به ذکر است، برخی از شرکت های صادرات و واردات کشور اسرائیل با شرکت های صادرات و واردات مشهور همچون وانیکس که در زمینه صادرات و واردات از کشور چین به امارات فعالیت می نماید، در حال رقابت می باشند.

 

 

صادرات کشور اسرائیل

گرچه همان‌طور که گفتیم کشور اسرائیل از نظر منابع طبیعی فقیر است و نمی‌‏تواند امیدی به منابع طبیعی خود داشته باشد؛ اما این کشور توانسته با صادرات انبوه برخی از پر استفاده‌ترین و پرکاربردترین محصولات، درآمد خود را چندین برابر افزایش دهد.

ناگفته نماند که یکی از مهمترین پایه‌‏های اقتصاد اسرائیل، صادرات است. از این رو دولت اسرائیل با استفاده از سرمایه‌های داخلی و خارجی توانسته کارخانجات بسیار زیادی را در کشور خود تاسیس نماید تا بتواند با واردات مواد اولیه و تبدیل آنها به محصولات جدید و پر استفاده، درآمد کشور را چندین برابر افزایش دهد.

برش الماس

همانطور که می‌‏دانید، یکی از پرفروش‏ترین و گران‏ترین انواع محصولات در جهان، الماس است. امروزه الماس در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می‌‏گیرد. علاوه بر آن، بسیاری از افراد از الماس به عنوان زیورآلات نیز استفاده می‌‏نمایند.

از این رو، کشور اسرائیل با تاسیس کارخانجات برش الماس پیشرفته، توانسته الماس را به صورت تکه تکه از کشورهایی همچون بلژیک وارد نموده و آن را به مقدارهای مورد نظر برش دهد و به دیگر کشورها صادر نماید. ناگفته نماند که دسترسی به تکنولوژی برش الماس سبب افزایش درآمد و بالا رفتن سطح اقتصاد اسرائیل شده است.

نفت تصفیه

یکی از مهمترین بخش‏های صادرات کشور اسرائیل، نفت تصفیه است. امروزه در سراسر جهان استفاده‏‌های زیادی از نفت تصفیه می‌‏شود. از این رو، دولت برای آن که بتواند گامی بلند در عرصه پیشرفت اقتصاد اسرائیل بردارد، نفت خام را از کشورهایی همچون ایالات متحده و عربستان خریداری می‌‏نماید.

با استفاده از پالایشگاه‏‌های پیشرفته و مدرن، آن‏ها را به نفت تصفیه تبدیل می‌‏نماید. لازم به ذکر است، قیمت هر بشکه نفت پس از تسویه شدن در پالایشگاه‏‌های پیشرفته اسرائیل ده برابر افزایش می‌‏یابد.

ماشین آلات و تجهیزات

تجهیزات و ماشین‌آلاتی که توسط کارخانجات کشور اسرائیل تولید می‌‏شوند، در تمامی نقاط جهان از شهرت بالایی برخوردار هستند. کشور اسرائیل با واردات مواد اولیه همچون آهن، شمش و ورق، مس، فولاد، فرآورده‌‏های پتروشیمی و غیره، قادر است آن‌‏ها را به ماشین آلات و تجهیزات مورد نیاز کارخانجات و مناطق صنعتی تبدیل نماید.

سپس محصولات تولید شده را با قیمت بسیار بالایی به فروش برساند. لازم به ذکر است تولید ماشین آلات و تجهیزات از سال ۱۹۸۸ در این کشور به منظور بالا بردن سطح رفاه مردم و اقتصاد اسرائیل به انجام رسید.

نرخ بیکاری و اشتغال کشور اسرائیل

یکی از مهمترین مسائلی که برای پیشرفت اقتصاد اسرائیل همیشه مد نظر دولت این کشور است، نرخ بیکاری و اشتغال است. دولت کشور اسرائیل خود را موظف می‌‏داند تا برای هر فرد به دنبال کار، اشتغال ایجاد نماید. از این رو، کارخانجات صنعتی بسیار زیادی در کشور اسرائیل تاسیس شده‌اند تا تمامی مردم این کشور بتوانند در آن‏ها مشغول به کار شوند و نرخ بیکاری اسرائیل کاهش یابد.

نرخ بیکاری و اشتغال کشور اسرائیل
نرخ بیکاری و اشتغال کشور اسرائیل

از سال ۲۰۲۰ به بعد، نرخ بیکاری اسرائیل به قدری کاهش یافت که تمامی کارخانجات این کشور نیازمند نیرو کار بیشتر شدند؛ از این رو اسرائیل اقدام به ارسال دعوتنامه‏‌های کاری به مردم سراسر جهان نمود تا بتواند نیرو انسانی کارخانجات خود را تامین نماید.

چه عواملی سبب پیشرفت اقتصاد اسرائیل شده است؟

همان‌طور که در بخش‌‏های قبل به آن اشاره شد، کشور اسرائیل پس از اتمام جنگ جهانی دوم تا به امروز، فراز و نشیب‌‏های اقتصادی زیادی را تجربه نموده است. اما خوشبختانه این کشور توانسته به لطف تکنولوژی پیشرفته خود، مواد اولیه وارد شده را به محصولات پر فروش تبدیل نماید و به تمامی نقاط جهان صادر کند.

 

لازم به ذکر است، وجود دولت و حکومت بسیار قوی در این کشور سبب شده تا مشکلات حاشیه‌ای اسرائیل نسبت به دیگر کشورها کمتر شود و تمرکز تمامی مردم به پیشرفت اقتصاد باشد. علاوه بر تکنولوژی، وجود کارخانجات فراوان و کم بودن نرخ بیکاری در این کشور، س پیشرفت اقتصاد اسرائیل گشته است.

سخن پایانی

گرچه کشور اسرائیل در گذشته از رتبه اقتصادی بالایی برخوردار نبوده است. اما خوشبختانه تکنولوژی توانست گامی بلند در عرصه پیشرفت اقتصاد اسرائیل بردارد و رفاه را برای مردم این کشور ایجاد نماید.

لازم به ذکر است، امروزه کشور اسرائیل از نظر اقتصاد قوی در آسیا از رتبه بسیار بالایی برخوردار است. در این مقاله سعی شده تا شما را با وجوه مختلف اقتصاد اسرائیل آشنا کنیم و منابع و درآمدهای این کشور را به شما بشناسانیم.

1 دیدگاه برای “اقتصاد اسرائیل چگونه است؟ آشنایی با اقتصاد کشور اسرائیل

  1. یوسف گفته:

    اسراییل بعداز جنگ غزه حتما نابود میشه .فعلا مثل کفتار منتظر کمک دیگر کشورها هست .اگه کمک دیگران نباشه دوامی نداره .نزول

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *