اقتصاد اردن چگونه است؟ آشنایی با اقتصاد کشور اردن

یعنی قرار است وضعیت کنونی اقتصاد اردن در میان کشورهای دنیا، چگونگی رسیدن اقتصاد اردن به وضعیت کنونی، عوامل و پیش‌بینی آینده آن را بررسی کنیم. کشور اردن می‌تواند موضوع مطالعه خوبی برای بررسی اقتصادی باشد؛ چرا که وضعیت منطقه‌ای آن شبیه به کشور خودمان است؛ پس اگر شما هم دوست دارید پاسخ سوال اقتصاد اردن چگونه است را بیابید و دیدی کلی از اقتصاد این کشور به دست آورید، حتما تا پایان این مقاله از وبلاگ وانیکس همراه ما شوید؛ چرا که قرار است نکات جالبی در مورد اقتصاد این کشور گفته شود.

 

 

اردن چگونه کشوری است

اردن کشوری است که در منطقه خاورمیانه قرار دارد و نظام سیاسی آن پادشاهی است. این کشور از شرق با عراق، از شمال با سوریه، از غرب با اسراییل و از جنوب با عربستان همسایه است. اردن کشوری عرب‌نشین با حدود ۱۱ میلیون جمعیت است و واحد پول آن دینار اردن نام دارد. نیمی از کشور اردن بیابانی بوده و نیمه غربی آن دارای زمین‌هایی حاصلخیز و پوشش جنگلی است. به طور کلی اقتصاد این کشور نیز مانند سایر کشورهای خاورمیانه دستخوش تلاطم نا آرامی‌های منطقه خاورمیانه بوده است. امروزه نیز حدود زیادی مهاجر از عراق، فلسطین و سوریه وارد این کشور شده‌اند و تا حدی شاخص توسعه انسانی آن را پایین آورده‌اند.

اردن چگونه کشوری است

وضعیت غیر غنی منابع طبیعی و جغرافیایی اردن باعث شده که اقتصاد این کشور همواره جایی میان وابسته به کشورهای خارجی و سعی در پیشرفت و اتکا به خود اتخاذ کند. حال که دیدی کلی از کشور اردن پیدا کردیم. بهتر است برای پاسخ به سوال اقتصاد اردن چگونه است نگاهی کلی به وضعیت این کشور بیاندازیم و سپس به بررسی دلایل و حوزه‌های مختلف اقتصادی این کشور بپردازیم.

 

 

اقتصاد اردن در یک نگاه

بهتر است اول نگاهی کلی به اقتصاد اردن و جایگاه اقتصادی آن در میان کشورهای جهان بیاندازیم و سپس به سوال اقتصاد اردن چگونه است پاسخ دهیم. بطور کلی اقتصاد اردن، اقتصادی با منابع طبیعی محدود است که در بسیاری از حوزه‌ها مثل آب، انرژی و منابع طبیعی وابسته به کمک خارجی است.تولید ناخالص ملی این کشور در سال ۲۰۲۲ برابر ۴۸ میلیون دلار تخمین زده شده و جایگاه ۹۳ دنیا را به خود اختصاص داده است. با اینکه کشور اردن برای واردات منابع طبیعی، سوخت فسیلی و آب شرب به کشورهای همسایه خود وابسته است، اما توانسته در بخش صادرات تا حدودی پیشرفت کند.کشور اردن در زمینه صادرات محصولات خوراکی و نساجی توانسته به خوبی کمبودهایش در دیگر بخش‌ها را جبران کرده و تا حدودی درآمد ملی ایجاد کند. امروزه چیزی حدود ۲ میلیون نفر از جمعیت اردن نیروی کار این کشور را تشکیل می‌دهند. درآمد ناخالص ملی این کشور از بخش‌های کشاورزی ۳ درصد، صنعت ۳۰ درصد و خدمات ۶۶ درصد محاسبه شده است.

 در نگاهی کلی، اقتصاد اردن با اینکه وابسته است، اما از نظر درآمد در جایگاه متوسط رو به پیشرفتی قرار دارد. کالاهای صادراتی اصلی اردن را پوشاک، داروهای شیمیایی، فسفات، کود و تره‌بار تشکیل می‌دهد. همچنین شرکای تجاری اصلی آن ایالات متحده آمریکا، عراق، عربستان، هند، امارات و انگلیس هستند. اما اوضاع اقتصاد اردن در هر بخش چگونه است؟

کشاورزی اردن

هر چند اردن نتوانسته در زمینه آب شرب و منابع انرژی واردات خود را کاهش دهد، اما از سویی با رشد بخش کشاورزی توانسته در محصولات اساسی و غلات به خود کفایی و حتی صادرات برسد. دولت اردن با استفاده از روش‌های نوین کشاورزی توانسته کمبود آب این کشور را تا حد خوبی جبران کرده و محصولاتی قابل رقابت در بازار جهانی تولید کند. با توجه به آمارهایی که در سال ۲۰۲۱ از بخش کشاورزی دریافته شده، این کشور توانسته ۸۰ هزار تن غله، ۱۲۳ هزار تن گوشت، ۱.۵ میلیون تن میوه و سبزی و ۲۱ هزار تن دانه‌ها روغنی تولید کند. این میزان تولید محصولات منجر به آورده اقتصادی ۴۱۲ میلیون دلار برای کشور اردن شده است. در واقع کشاورزی کشور اردن توانسته به رشد اقتصادی این کشور کمک شایانی کرده و باعث شود در پاسخ سوال اقتصاد اردن چگونه است بگوییم که در بخش کشاورزی بالاتر از متوسط جهانی است.

 

 

صادرات اردن

همانطور که گفتیم به طور کلی صادرات اردن شامل بخش نساجی، داروی شیمیایی و فسفات و تره‌بار می‌شود. تره بار آن مربوط به بخش کشاورزی است که در موردش توضیح دادیم. کشور اردن توانسته در صادرات پوشاک و نساجی جایگاه مطلوبی در میان کشورهای صادر کننده صنایع نساجی به دست آورد. اوضاع نساجی و ساخت پوشاک اردن چنان خوب است که حدود ۲۴ برند بین‌المللی در این کشور سرمایه گذاری کرده و تمام محصولات تولیدی آن را صادر می‌کنند.

به همین دلیل بیشترین جمعیت شاغل اردن در بخش صنعت، مشغول فعالیت در واحدهای نساجی این کشور هستند. همچنین نیروی کار ارزان مهاجر سوریه‌ای و فلسطینی توانسته‌اند به رشد بیشتر این بخش از صنعت اردن کمک کنند.

حجم صادرات پوشاک اردن در سال ۲۰۱۹ بیشتر از ۲ میلیارد دلار تخمین زده شده است که چیزی حدود ۲۷ درصد کل صادرات اردن است. به گمان بسیاری از تحلیلگران علت چنین رشدی امضاء توافقنامه تجارت آزاد با آمریکا که به نام FTA شناخته می‌شود بوده است. پس جواب سوال اقتصاد اردن چگونه است در بخش صادرات نیز مشابه بخش کشاورزی بالاتر از متوسط جهانی است.

صادرات داروی شیمیایی

یکی دیگر از پاسخ‌ها به سوال اقتصاد اردن چگونه است شامل صادرات داروهای شیمیایی ساخت اردن به دیگر کشورهای جهان است. شاید کمتر کسی انتظار داشته باشد نام اردن را در میان تولیدکنندگان محصولات دارویی ببیند. با این حال به خاطر توسعه بهداشتی و استفاده از علم روز این کشور توانسته در زمینه ساخت داروهای شیمیایی نیز جایگاهی مناسب در میان کشورهای دیگر دنیا کسب کند. البته امضای توافقنامه تجارت آزاد با آمریکا و اجازه حضور شرکت‌های بین المللی داروسازی در این کشور در وقوع این اتفاق بی تاثیر نبوده است.

 

 

 با این حال دست‌یابی به جایگاهی مناسب در امر تولید داروهای شیمیایی با وجود رقبای اروپایی و آمریکایی، کاری شایسته تحسین است. حدود ۵ درصد درآمد سالانه صادرات کشور اردن در سال ۲۰۱۹ مربوط به همین صادرات داروهای شیمیایی می‌شود. امروزه برندهای بسیار مشهور اروپایی در حال همکاری با بخش دارویی کشور اردن هستند و آینده اقتصادی این کشور در زمینه تولید داروهای شیمیایی تا حد خوبی روشن دیده می‌شود.

کمک های خارجی به اردن

همانطور که گفتیم، کمبود آب شیرین، منابع انرژی و البته نبود خاک حاصلخیز باعث شده است که این کشور درگیر هزینه برای وارد کردن این منابع شود و نتواند به رشد اقتصادی مناسبی برسد. اردن به خاطر اینکه واردکننده نفت خام از عراق و عربستان است، همواره کسری بودجه دارد. تا حدی که در سال ۲۰۱۵ کانادا اردن را در لیست کشورهای نیازمند حمایت خارجی این کشور قرار داد و به پادشاهی اردن وام بلاعوض داد.

کمک های خارجی به اردن

از سویی وارد کردن آب شرب از اسرائیل و البته هجوم پناهندگان مختلف باعث شده که همواره درصد بالایی از اقتصاد این کشور درگیر این مسائل شود. به طور کلی با اینکه در جواب اقتصاد اردن چگونه است می‌توان گفت که اقتصادی با درآمد متوسط رو به بالا دارد، اما نیازمندی آن به منابع طبیعی اساسی و نفت باعث شده که نتواند چنان رشد اقتصادی بالایی داشته باشد. برنامه چندین دهه آینده اردن جبران این کمبود از راه‌های دیگر است.

گردشگری اردن

شاید با توصیفی که از طبیعت اردن شد، انتظار نرود که چندان در بخش گردشگری مورد توجه باشد. یکی دیگر از پاسخ‌ها به سوال اقتصاد اردن چگونه است مربوط به همین بخش است. یکی از مهمترین شاخص‌های اردن در جذب گردشگر آرامش سیاسی آن در منطقه‌ای است که همواره دستخوش نا آرامی‌های سیاسی بوده است.

گردشگری اردن

همچنین قدمت باستانی آثار تاریخی موجود در سرزمین اردن سالانه مقصد بسیاری از محققین و گردشگران بوده است. مناطق بکر طبیعی موجود در این سرزمین نیز همواره مورد توجه گردشگران خارجی است. تعدادی از این آثار جذاب از دید گردشگران خارجی عبارتست از:

 

 

  • پترا در معان که شهری است باستانی و کاملا تراشیده شده از سنگ و امروزه جزو یکی از عجایب هفتگانه دنیا محسوب می‌شود.
  • ام قیس که یادگار شهر هلنی امپراطوری روم است.
  • قلعه الریاض واقع در عجلون
  • شهر امان با دارا بودن آمفی تئاتر رومی و بازارچه قدیمی اش
  • رود اردن که گمان می‌رود عیسی مسیح در آن غسل کرده است
  • مقام‌های گوناگون متعلق به پیامبران یهود مثل شعیب، ایوب و یوشع بن نون

سخن پایانی

در این مطلب سعی کردیم تا اطلاعات مفیدی را درباره اقتصاد کشور عمان و شرایط کلی آن در اختیار شما قرار دهیم. اگر به فکر سرمایه‌گذاری در کشور اردن هستید و قصد صادرات به این کشور را دارید، می‌توانید از شرکت بازرگانی وانیکس مشاوره بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *