آیا چین خرید نفت از ایران را متوقف کرد؟

ایران در حال افزایش صادرات نفت و بهره‌مندی از افزایش قیمت نفت است؛ زیرا خریدار اصلی آن، چین، از خرید نفت روسیه به دلیل تحریم جنگ با اوکراین عقب نشینی می‌کند. با شنیدن اخبارهای زیادی درباره تحریم ایران این سوال برای تاجران به وجود آمده است که آیا چین خرید نفت از ایران را متوقف کرد؟

واردات کالا با وانیکس تلفن : ۰۲۱۸۸۸۵۲۰۱۳– ۰۹۱۹۴۷۰۶۰۳۵

چین خرید نفت از ایران را متوقف کرد

تحلیلی که رویترز به نقل از مقامات هندی منتشر کرد، بیان می‌کند: «دهلی نو می‌خواهد از تکرار اشتباهات گذشته خودداری کند: پیروی از تحریم‌ها علیه ایران و کاهش واردات نفت، تنها راه را برای ادامه رقیب منطقه‌ای خود، چین. بدون مجازات و سود اقتصادی باز می‌کند.

برای واردات کالا از چین با کمترین هزینه و در سریع ترین زمان با شرکت بازرگانی وانیکس کلیک کنید

آنچه که قرار است در ادامه مطلب آیا چین خرید نفت از ایران را متوقف کرد؟ مطالعه کنید:

  • تاثیر تحریم ها در صادرات نفت ایران
  • چرا چین خرید نفت از ایران را متوقف نکرد؟

تاثیر تحریم ها در صادرات نفت ایران

پس از این‌که توافق هسته‌ای ایران مجدد مورد مبحث قرار گرفت، ایران توانست علاوه بر چین فروش نفت خود را در کشورهای اروپا و کره‌جنوبی گسترش دهد.   در همین حال، نفت خام روسیه که به دلیل کاهش تقاضا در اروپا به دلیل نگرانی‌های فزاینده درباره تحریم‌ها به دلیل حمله روسیه به اوکراین جابجا شده، به سمت چین می‌رود. روسیه در ۲۴ فوریه ده‌ها هزار نیروی نظامی را در آنچه “عملیات ویژه” نامید، به اوکراین اعزام کرد.

برای صادرات به قطر با کمترین هزینه و در سریع ترین زمان با شرکت بازرگانی وانیکس کلیک کنید

ارزیابی‌های اولیه Vortexa Analytics نشان داد که چین در ماه آوریل نزدیک به ۶۵۰ هزار بشکه در روز نفت خام از ایران وارد کرده است و در مارس روزانه ۷۰۰ هزار بشکه در چین تخلیه می‌شد. یکی از شرکت‌های آماری به نام Kpler برای فروش نفت، تخمین زد که در آوریل ۵۷۵ هزار بشکه به چین صادر شده است و در سه ماهه اول میانگین این مقدار ۸۴۰ هزار بشکه بود. اگرچه آژانس انتظار داشت در هفته‌های آینده حجم آوریل را افزایش دهد.

برای صادرات خاویار با کمترین هزینه و در سریع ترین زمان با شرکت بازرگانی وانیکس کلیک کنید

تاثیر تحریم ها در صادرات نفت ایران
تاثیر تحریم ها در صادرات نفت ایران

صادرات نفت ایران که تقریباً به طور انحصاری به چین می‌رود، جدا از تحویل به سوریه و ونزوئلا، در سه ماه اول سال به ۸۷۰ هزار بشکه در روز رسید که ۳۰ درصد از میانگین ۶۶۸ هزار بشکه در روز در کل سال افزایش یافت. Kpler  بر اساس داد‌‌های اداره گمرک چین، چین در ماه مارس خرید نفت روسیه را ۱۴ درصد کاهش داد.

برای صادرات صنایع دستی با کمترین هزینه و در سریع ترین زمان با شرکت بازرگانی وانیکس کلیک کنید

صادرات رو به رشد نفت ایران نشان می‌دهد که چگونه تهاجم به اوکراین مسیرهای تجارت انرژی جهان را از نو ترسیم می‌کند؛ زیرا مصرف کنندگان انرژی به دنبال جایگزین‌هایی برای نفت و گاز روسیه هستند تا از تحریم‌های غرب جلوگیری کنند. انتظار می‌رود این تغییرات با خروج بیشتر نفت روسیه از بازار تسریع شود و آژانس بین‌المللی انرژی پیش‌بینی کرد که تولید این کشور بیش از یک چهارم کاهش خواهد یافت.

برای صادرات زعفران با کمترین هزینه و در سریع ترین زمان با شرکت بازرگانی وانیکس کلیک کنید

بر اساس گزارش کپلر، صادرات ایران در سه ماهه اول سریعتر از هر کشور دیگر خاورمیانه رشد کرد و بالاترین سطح نفتی را که ایران از زمان اعمال مجدد تحریم‌های ترامپ علیه تهران در سال ۲۰۱۸ پس از خروج از توافق هسته‌ای در سال ۲۰۱۵ که در زمان پرزیدنت اوباما امضا شد را نشان داد.

برای صادرات به کویت با کمترین هزینه و در سریع ترین زمان با شرکت بازرگانی وانیکس کلیک کنید

روسیه و ایران در زمینه‌های مختلفی از جمله حمایت از بشار اسد، رئیس‌جمهور سوریه و مخالفت با نظم جهانی به رهبری آمریکا، منافع همسویی دارند. اما در بازار نفت، آنها رقیب یکدیگر هستند؛ زیرا برخی از نفت خام ایران دارای ترکیبی مشابه با گریدهای روسیه است که جایگزینی آنها را برای پالایشگاه‌ها برای یکدیگر آسان می‌کند.

برای صادرات به عمان با کمترین هزینه و در سریع ترین زمان با شرکت بازرگانی وانیکس کلیک کنید

پس از اینکه قیمت نفت در پی تهاجم روسیه به اوکراین به بالاترین حد یک دهه رسید، ایران اکنون نفت بیشتری به چین می‌فروشد، علیرغم اینکه قیمت‌های بالاتری نسبت به مسکو اعمال کرده است. به گفته یک مقام ایرانی، مسکو نفت خود را با تخفیف ۳۰ دلار در هر بشکه در مقایسه با قیمت‌های بین‌المللی می‌فروشد، در حالی که ایران تخفیف‌های کمتری به میزان ۲۰ دلار در هر بشکه ارائه می‌کند.

برای صادرات شیشه با کمترین هزینه و در سریع ترین زمان با شرکت بازرگانی وانیکس کلیک کنید

چرا چین خرید نفت از ایران را متوقف نکرد؟

این عوامل نتیجه یک تحریم بزرگ علیه روسیه بود. در ماه می، هند ۸۱۹۰۰۰ بشکه در روز از ۲۷۷۰۰۰ بشکه در روز در آوریل و ۳۳۰۰۰ بشکه در روز یک سال پیش وارد کرد. روسیه در حال حاضر دومین تامین کننده نفت برای هند و جایگزین عربستان سعودی است، در حالی که عراق همچنان بزرگترین تامین کننده است.

برای آشنایی با بهترین کالا برای صادرات کلیک کنید

هند زمانی که دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق آمریکا از توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ موسوم به برجام خارج شد و به تدریج تحریم‌های کامل صادرات نفت را علیه ایران اعمال کرد، به تحریم‌های آمریکا پایبند بود. اما چین تا نوامبر ۲۰۲۰ به خرید حجم کم ادامه داد، زمانی که شروع به افزایش قابل توجه واردات محموله‌های غیرقانونی ایران کرد.

برای صادرات به عراق با کمترین هزینه و در سریع ترین زمان با شرکت بازرگانی وانیکس کلیک کنید

چین واردات بیشتر نفت ایران را حفظ کرده است و اکنون مقادیر زیادی نفت روسیه را با قیمت‌های تخفیف خریداری می‌کند. بر اساس برآوردهای مختلف، تهران حدود ۷۵۰ هزار بشکه در روز صادر می‌کند و چین با اختلاف بزرگترین خریدار است.

برای صادرات به ارمنستان با کمترین هزینه و در سریع ترین زمان با شرکت بازرگانی وانیکس کلیک کنید

دولت بایدن که زود تصمیم به آغاز مذاکرات با تهران برای احیای برجام گرفت، نتوانست فشار موثری بر چین برای توقف واردات نفت ایران که با تخفیف همراه است، وارد کند. این امر هند را متقاعد کرده است که به تحریم‌های غرب علیه روسیه نپیوندد؛ زیرا خود را با تبعیت از تحریم‌های آمریکا علیه ایران دچار مشکل می‌داند، در حالی که رقیبش نفت ارزان دریافت می‌کند.

برای صادرات انار با کمترین هزینه و در سریع ترین زمان با شرکت بازرگانی وانیکس کلیک کنید

چرا چین خرید نفت از ایران را متوقف نکرد؟
چرا چین خرید نفت از ایران را متوقف نکرد؟

زابین میلز، مدیر اجرایی شرکت مشاوره انرژی قمر انرژی به رویترز گفت: این نگرش را دارد که اگر چین در حال خرید است، چرا ما این کار را نکنیم؟ پس آیا شما تا الان به پاسخ خود درباره این که آیا چین خرید نفت از ایران را تحریم کرده است رسیده‌ایو در ادامه گزارش‌های بیشتری را در این زمینه با یکدیگر بررسی می‌کنیم.

برای صادرات پسته با کمترین هزینه و در سریع ترین زمان با شرکت بازرگانی وانیکس کلیک کنید

در ماه گذشته سوبرهمانیام جایشانکار، وزیر امور خارجه هند سوال زیر را در طی یک کنفرانس مطرح کرد:

“با این‌که اروپا از روسیه نفت و گاز می‌خرد اما خرید نفت هند از این کشور تامین مالی  روسیه برای مقابله با جنگ اوکراین خوانده می‌شود؟”

وی با اشاره به تحریم‌های آمریکا علیه نفت خام ایران و ونزوئلا، گفت: آنها (اروپا و آمریکا) هر منبع نفتی دیگری را که داریم تحریم کرده‌اند و بعد می‌گویند به بازار نمی‌روید و بهترین معامله را برای مردم می‌گیرید. این یک رویکرد منصفانه نیست.

برای صادرات به دبی با کمترین هزینه و در سریع ترین زمان با شرکت بازرگانی وانیکس کلیک کنید

همه اینها بدان معناست که دهلی نو تمایلی به قرار دادن منافع ایالات متحده بر منافع روسیه ندارد، به ویژه پس از اینکه احساس کرد از تحریم‌های نفتی ایران و ونزوئلا به لحاظ اقتصادی آسیب دیده است. در دولت ملی‌گرای مودی، هند یک سیاست خارجی قاطعانه را دنبال کرده است، در یک بن بست مرزی نظامی دو ساله در مقابل چین ایستادگی کرده و انتقاد غرب از سیاست‌های داخلی را که برخی می‌گویند اقتدارگرا و تفرقه‌انگیز هستند، رد کرده است.

برای صادرات تابلو فرش با کمترین هزینه و در سریع ترین زمان با شرکت بازرگانی وانیکس کلیک کنید

مقامات هندی پاسخ می‌دهند که آنچه پالایشگاه‌ها انجام می‌دهند قانونی است و برخی از کشورهای اروپایی همچنان نفت و گاز روسیه را خریداری می‌کنند. در این گزارش آمده است که مدیران پالایشگاه‌های دولتی و خصوصی انتظار ندارند که خرید نفت خام روسیه به این زودی‌ها کاهش یابد.

برای صادرات حبوبات با کمترین هزینه و در سریع ترین زمان با شرکت بازرگانی وانیکس کلیک کنید

به عنوان مثال، ایالات متحده پیشنهاد فروش تجهیزات دفاعی و نفت بیشتری را به هند داده است و دهلی نو به یک شراکت تجاری تحت رهبری ایالات متحده، چارچوب اقتصادی هند و اقیانوس آرام برای رفاه پیوست. هند یکی از اعضای اتحاد Quad است که آن را با ایالات متحده، ژاپن و استرالیا مرتبط می‌کند. هند همچنین یک توافقنامه تجارت آزاد با استرالیا امضا کرد که مذاکرات در ابتدا در سال ۲۰۱۱ آغاز شد.

برای صادرات پلاستیک با کمترین هزینه و در سریع ترین زمان با شرکت بازرگانی وانیکس کلیک کنید

افزایش خرید نفت توسط بزرگترین واردکننده نفت جهان در بحبوحه مذاکرات بین تهران و قدرت‌های جهانی برای احیای توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ صورت می‌گیرد که تحریم‌های آمریکا بر صادرات نفت ایران را لغو می‌کند. مذاکرات در هفته‌های اخیر شدت گرفته است.

۰/۵ (۰ نظر)

این مطلب را به اشتراک بگذارید

برای واردات کالا با وانیکس تماس بگیرید تلفن : ۰۲۱۸۸۸۵۲۰۱۳

26 تعداد بازدید

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست