آیا صادرات از ارزش افزوده معاف است

آیا صادرات از ارزش افزوده معاف است ؟ منظور از صادرات خروج کالا و خدمات از کشور به کشورهای دیگر است. اشخاص، شرکت‌ها و سازمان‌ها برای انجام صادرات و واردات باید کارت بازرگانی داشته باشند و به قصد صادرات، ارز کشور صادرکننده را تهیه کنند. مالیات صادرات یعنی از صادرکنندگان در مقابل درآمد حاصله به عنوان مالیات مبلغی دریافت می‌شود.

واردات کالا با وانیکس تلفن : ۰۲۱۸۸۸۵۲۰۱۳– ۰۹۱۹۴۷۰۶۰۳۵

آیا صادرات از ارزش افزوده معاف است

صادرکنندگان تا سال‌ها پیش به دلیل ارزآوری به کشور از پرداخت مالیات معاف بودند. اخیرا طی سیاست‌های ارزی که از طرف بانک مرکزی صورت گرفت، تجار باید لیست منابع صادراتی خود را در سامانه وارد کرده و حق فروش آن‌ها را در بازارهای آزاد ندارند. شرایط معافیت مالیاتی کالاهای صادراتی با یکدیگر متفاوت‌اند.

برای واردات از چین با وانیکس کلیک کنید

در ادامه مقاله آیا صادرات از ارزش افزوده معاف است به مباحث زیر پرداخته می‌شود:

 • مالیات صادرات
 • مالیات با نرخ صفر
 • مدت زمان اجرای نرخ صفر مالیاتی
 • معافیت مالیات برخی اقلام صادراتی
 • لیست کالاهای صادراتی معاف از ارزش افزوده
 • تفاوت مالیات با نرخ صفر و معافیت مالیاتی کالاهای صادراتی چیست؟
 • نکات معافیت‌های ارزش افزوده حاصل از صادرات کالا
 • معافیت مالیاتی صادرات کالا با وانیکس

مالیات صادرات

بسیاری افراد از خود قبل از صادرات کالایی می‌پرسند که آیا صادرات از ارزش افزوده معاف است ؟ در جواب باید گفت: مبالغی است که از صادرکنندگان در مقابل درآمد حاصل از صادرات به عنوان مالیات دریافت می شود. مالیات کالاهای صادراتی یکی از قدیمی‌ترین اقسام است، درآمد به دست آمده از آن در بودجه عمومی دولت خرج می‌شود. این بودجه شامل قسمت‌های مختلفی از جمله سود بازرگانی، حقوق گمرکی، عوارض اتومبیل‌‌های وارداتی است.

کارت بازرگانی چیست و چگونه می‌توان کارت بازرگانی گرفت.

مالیات صادرات
مالیات صادرات

دولت برای تأمین هزینه‌های خود، مالیات برای واردات و صادرات تعیین می‌کند. اگر در این زمینه فعال یا علاقه‌مند هستید باید بدانید امور مالیاتی از مهمترین بخش‌های مربوط به امور مالی هر شرکت و سازمان‌ است. مالیات کالاهای صادراتی طبق قانون تعیین شده و در تاریخ مشخص شده باید پرداخت شود.

برای واردات از دبی با وانیکس کلیک کنید

مالیات با نرخ صفر

دولت برای حمایت از بخش تولید و رونق کسب و کارها، نرخ صفر مالیاتی را تعریف کرده است. این سیاست مالیاتی، به همه تولید‌کنندگان و فعالان اقتصادی کمک می‌کند تا در مدت ‌زمان معین از پرداخت مالیات معاف شوند. مالیات با نرخ صفر یک بازه زمانی است که دولت فعالان اقتصادی را از دادن مالیات معاف می‌کند. مودیان این سیاست اسناد مالیاتی و اظهارنامه خود را تهیه و به اداره مالیات تحویل می‌دهند. پس از بررسی این اسناد توسط دولت، مالیات آن‌ها با نرخ صفر محاسبه می‌شود.

مدت زمان اجرای نرخ صفر مالیاتی

این نرخ برای شرکت‌های تولیدی غیر دولتی و خدماتی مثل بیمارستان‌ها و مراکز گردشگری، از زمان شروع استفاده به مدت ۵ سال اجرا می‌شود. بعد از اتمام این ۵ سال، کمپانی‌های تولیدی غیر دولتی مشمول مالیات می‌شوند.

برای صادرات به قطر با بهترین قیمت و در کمترین زمان با وانیکس کلیک کنید.

معافیت مالیات برخی اقلام صادراتی

سازمان مالیاتی معافیت‌هایی برای برخی کالاها و خدمات ضروری و پرمصرف در نظر گرفته است. کالاهایی از پرداخت مالیات صادرات معاف هستند که اولا از مبادی قانونی باشد، ثانیا دارای پروانه ثبت گمرک یا برگ خروجی باشد و در نمایندگی رسمی جمهوری اسلامی ایران در کشور مقصد به تایید رسیده باشد. در این صورت پرداخت مالیات در خرید سازمان‌های آن‌ها استرداد می‌شود.

معافیت مالیات برخی اقلام صادراتی
معافیت مالیات برخی اقلام صادراتی

طبق قانون مالیاتی، ۱۰۰ درصد درآمد حاصل از صادرات کالاهای غیرنفتی، محصولات بخش کشاورزی و کالاهای مختلفی که به صورت گذرا و بدون تغییر، شامل مالیات با نرخ صفر می‌شوند. صادرات کالاهای غیر نفتی از پرداخت مالیات معاف است، به شرط آنکه بعد از صادرات ارز وارد شده به کشور در سامانه نیما و سنا ثبت شود. از سال ۱۳۸۰ صادرات کالا و خدمات از پرداخت هر نوع مالیات و عوارض اعم از مستقیم و غیر مستقیم معاف می‌باشد.

برای حمل کالا از چین با وانیکس با بهترین هزینه کلیک کنید

لیست کالاهای صادراتی معاف از ارزش افزوده

برخی از کالاها و خدماتی هستند که از مشمول مالیات صادرات نمی‌شوند. برای این دسته از کالاها به این علت ارزش افزوده دریافت نمی‌شود که صادرات را آسان و در نهایت موجب ارزآوری به کشور و رونق اقتصادی می‌شود. مهمترین کالاهای صادراتی معاف از مالیات در ادامه گفته شده است:

 • تمام اموال غیر منقول
 • محصولات کشاورزی فرآوری نشده
 • کالاهای وارد شده توسط مسافران به اندازه نیازشان
 • دام و طیور زنده، زنبور عسل، آبزیان
 • کالاهای اهدایی بلاعوض به وزارتخانه ها، موسسه های دولتی، نهادهای غیر دولتی
 • انواع بذر، کود، سم و نهال
 • تمام کالاهای حوزه کتاب، مطبوعات، لوازم تحریر
 • آرد، گوشت، نان، برنج، شیر، حبوبات، قند، پنیر، سویا، شیرخشک برای کودک و روغن نباتی
 • انواع دارو، خدمات درمانی، خدمات حمایتی و توانبخشی، لوازم مصرفی درمانی
 • تجهیزات کمک ناوبری هوانوردی، رادار و موارد دیگر که مورد نیاز وزارت راه و ترابری و وزارت امور اقتصادی است.
 • فرش دستباف
 • تمام اقلام نظامی و انتظامی، امنیتی مورد استفاده وزارت دفاع
 • خوراک دام و طیور
 • خدمات حمل و نقل عمومی ریلی، هوایی، جاده ای، مسافری برون شهری و درون شهری و دریایی
 • انواع خدمات آموزشی و پژوهشی طبق پیشنهاد وزارتخانه علوم تحقیقات و فناوری، بهداشت، آموزش و پرورش، درمان و آموزش پزشکی.
 • خدمات اعتبار بانکها ، موسسه‌ها و تعاونی‌های اعتباری، صندوقهای قرض‌الحسنه مجاز و خدمات معاملات کالاها در بورس‌ها و بازارهای خارج از بورس.

برای استفاده از خدمات ترخیص کالا وانیکس کلیک کنید

تفاوت مالیات با نرخ صفر و معافیت مالیاتی کالاهای صادراتی چیست؟

همه کسب و کارهایی که کد اقتصادی دارند، در بازه زمانی مشخص اگر فعالیت اقتصادی نداشته باشند، اظهارنامه مالیاتی خود را حتی به صورت سفید باید به دولت تحویل دهند. نداشتن فعالیت اقتصادی به معنای مالیات با نرخ صفر نیست. معافیت مالیاتی یعنی یک کسب و کار به‌ صورت همیشگی مالیات پرداخت نمی‌کند؛ در‌صورتیکه مالیات با نرخ صفر دائمی نیست و بازه زمانی مشخص و معینی دارد.

نکات معافیت‌های ارزش افزوده حاصل از صادرات کالا

 • تولیدکنندگان باید اقدام به ثبت آماری کالا در سامانه جامع تجارت و نیز اقدام به صادرات از محل ورود موقت و رفع تعهدات ارزی الباقی ارز حاصل از صادرات را مطابق با این مصوبه رفع تعهد کنند، نمایند. گمرک اقدام به صدور پروانه موقت می‌کند.

برای خرید از چین و واردات آن به ایران کلیک کنید

نکات معافیت‌های ارزش افزوده حاصل از صادرات کالا
نکات معافیت‌های ارزش افزوده حاصل از صادرات کالا
 • صادرکنندگانی که در مهلت تعیین شده ارز را برنگردانند باید باقیمانده تعهد خود را در سامانه نیما به نرخ روز پایانی مهلت ذکر شده یا قیمت روز بازار، هر کدام کمتر است به بانک مرکزی بفروشند.
 • شرکت‌ها یا بنگاه‌های صادراتی ۳۰ درصد منابع ارزی خود را استفاده و مابقی را در بازار به فروش برسانند. تامین ارز مورد نیاز صادرکنندگان توسط توافق وزارت صنعت در سامانه نیما امکان‌پذیر است.
 • مدت زمان استرداد مالیات و عوارض ارزش افزوده از طرف سازمان امور مالیاتی یک ماه از تاریخ ورود ارز به چرخه اقتصادی کشور مطابق مقررات اعلام شده می‌باشد.
 • هرگونه معافیت‌ها و نرخ مالیاتی صفر برای درآمدهای حاصل از صادرات کالاهای غیرنفتی، مواد خام، محصولات کشاورزی و همچنین استرداد مالیات و عوارض با اصلاحات و الحاقات بعدی لحاظ می‌شود.

برای استفاده از خدمات کارگو از چین کلیک کنید.

معافیت مالیاتی صادرات کالا با وانیکس

 امروزه معافیت مالیاتی کالاهای صادراتی دچار تحولاتی شده است که باید آن‌ها را مد نظر قرار داد و بهتر است در زمان پرداخت مالیات کلیه قوانین و مقررات مربوطه را مورد توجه قرار داد. بدین منظور آشنایی با این قوانین مستلزم ارتباط با یک شرکت قوی و با تجربه در این زمینه می‌باشد. شرکت وانیکس با سال‌ها تجربه در حیطه صادرات و واردات کالا و نیز مالیات این کالاها و با داشتن مشاوران زبده می‌تواند راهنما و مشاور شما عزیزان در امر واردات غیر مستقیم باشد.

برای خرید از علی بابا چین کلیک کنید.

۰/۵ (۰ نظر)

این مطلب را به اشتراک بگذارید

برای واردات کالا با وانیکس تماس بگیرید تلفن : ۰۲۱۸۸۸۵۲۰۱۳

54 تعداد بازدید

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست