آیا برنج پاکستانی ضرر دارد؟ چرا واردات برنج پاکستانی انجام می شود

برنج  جزو مواد غذایی است که در آسیا بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد. کشور پاکستان، یکی از تولیدکنندگان بزرگ برنج است که ایران بخش زیادی از برنج مورد نیاز خود را از این کشور تأمین می‌کند. اما موضوع مهمی که وجود دارد این است که برخی افراد معتقدند که برنج‌ پاکستانی دارای معایبی هستند. یکی از مضوعات مورد بحث در این صفحه از سایت شرکت بازرگانی وانیکس این است که چرا با وجود برنج ایرانی خوب واردات برنج پاکستانی انجام می شود. در ادامه این صفحه از سایت وانیکس به این موضوع خواهیم پرداخت که آیا برنج پاکستانی ضرر دارد؟ چرا واردات برنج پاکستانی انجام می شود؟

واردات کالا با وانیکس تلفن : ۰۲۱۸۸۸۵۲۰۱۳– ۰۹۱۹۴۷۰۶۰۳۵

برنج پاکستانی

ما در این مطلب بررسی می‌کنیم که آیا برنج پاکستانی ضرر دارد؟

برای واردات از چین با وانیکس کلیک کنید

برای واردات از دبی با وانیکس کلیک کنید

برای حمل دریایی از چین با وانیکس کلیک کنید

همچنین در ادامه محتوا آیا برنج پاکستانی ضرر دارد؟ چرا واردات برنج پاکستانی انجام می شود به موضوعات زیر نیز پرداخته خواهد شد.

 • برنج پاکستانی چیست؟
 • انواع برنج پاکستانی
 • آرسنیک چیست؟
 • آیا برنج پاکستانی دارای آرسنیک است؟
 • آیا برنج پاکستانی به روش غیرطبیعی تولید می‌شود؟
 • چرا با وجود خواص برنج ایرانی، ایرانیان به برنج پاکستانی روی آورده‌اند؟
 • قیمت برنج پاکستانی چقدر است؟
 • مواد مغذی موجود در برنج باسماتی پاکستانی
 • ویتامین و مواد معدنی
 • روش پخت برنج پاکستانی
 • سخن پایانی

برنج پاکستانی چیست؟ آیا برنج پاکستانی ضرر دارد؟

برنج بعد از گندم پرمصرف‌ترین ماده غذایی است‌ و پاکستان یکی از بزرگ‌ترین تولیدکننده برنج در جهان محسوب می‌شود. برنج پاکستان به دلیل ویژگی‌هایی همچون پخت آسان، دانه بلند و قیمت مناسب بین مصرف‌کنندگان محبوبیت زیادی دارد و هر روزه به تعداد مصرف‌کنندگان آن افزوده می‌شود. ویژگی‌های برنج پاکستانی باعث شده تا از آنها در مجالس و رستوران‌ها بیشتر استفاده شود.

برای انجام گروپاژ با بهترین قیمت با وانیکس کلیک کنید.

برنج پاکستانی چیست؟
برنج پاکستانی چیست؟

به عبارت بهتر ویژگی دانه بلند و پخت سریع و آسان برنج‌های پاکستانی از دلایل استفاده بیشتر آنهاست. نکته جالبی که درباره برنج‌های پاکستانی وجود دارد این است که کاشت، داشت و برداشت برنج‌ها توسط خانم‌ها انجام می‌شود. کاشت این برنج‌ها در مناطق حاصلخیز انجام شده و همین موضوع باعث شده تا انحصار تولید تنها در دست این مناطق باشد.

برای استفاده از خدمات واردات ته لنجی با وانیکس با کمترین هزینه کلیک کنید.

انواع برنج پاکستانی

انواع برنج پاکستانی وجود دارد که همه آنها در دسته برنج‌های باسماتی قرار می‌گیرند. این برنج‌ها در مناطق سند و پنجاب کشت می‌شوند که زمینهای حاصلخیزی نیز دارند. به‌صورت کلی زمین‌های منطقه سند به نسبت سایر مناطق پاکستان و حتی ایران حاصلخیزی بیشتری دارد. در این بخش انواع برنج پاکستانی را بررسی کرده‌ایم.

 • خانواده لوند برگ (family farms lundberg)
 • برنج باسماتی قهوه‌ای (seeds of change)
 • غرور هند (pride of India)
 • Food to live
 • برنج افسانه‌ای تیلدا، باسماتی
 • برنج باسماتی داوات اولتیما (daawat ultima extra)
 • برنج پاکستانی dunar elonga
 • برنج پاکستانی زعفرانی

برای شرکت در دوره آموزش واردات تا کسب درآمد بالا با وانیکس و معرفی بهترین و پرسودترین کالاها برای واردات کلیک کنید

آرسنیک چیست؟

آرسنیک همان مرگ موش است که در حالت اکسید است که در حشره‌کش‌ها، صنایع رنگ و صنایع چوب از آن استفاده می‌شود. این ماده سمی و خطرناک باعث دل‌درد و اسهال می‌شود و درصورتی‌که مدت زیادی از آن استفاده شود باعث بروز سرطان می‌شود.

برای خرید از علی بابا چین با وانیکس کلیک کنید

می‌توان گفت، آرسنیک یکی از خطرناک‌ترین و فراوان‌ترین ماده سمی است که در بیشتر محصولات کشاورزی وجود دارد. دلیل اصلی آن هم کشت در زمین‌های کشاورزی غیر مرغوب بوده که از آب‌های آلوده برای آبیاری استفاده می‌کنند. هر چه برنج  نامرغوب‌تر باشد آرسنیک  بیشتری دارد زیرا در محیط‌های نامناسبی پرورش داده شده است.

برای آشنایی دقیق با اینکه ریلیز چیست کلیک کنید

 آیا برنج پاکستانی دارای آرسنیک است؟

برخی افراد معتقدند که در برنج‌های پاکستانی، سم آرسنیک وجود دارد. سم آرسنیک یکی از سموم خطرناک برای انسان است. اگر بیشتر از حد استاندارد در برنج وجود داشته باشد و در صورت مصرف زیاد آن و ورزش نکردن و رعایت نکردن برنامه غذایی سالم باعث ابتلای فرد به بیماری سرطان خواهد شد.

برای حمل هوایی از چین با وانیکس کلیک کنید

 آیا برنج پاکستانی دارای آرسنیک است؟
آیا برنج پاکستانی دارای آرسنیک است؟

البته آرسنیک در بیشتر محصولات کشاورزی هم وجود دارد، زیرا با صنعتی‌شدن زندگی بشر، مواد صنعتی و پسماند مواد غذایی وارد آب‌های جاری می‌شوند. این آب‌ها دوباره به‌منظور آبیاری به محصولات کشاورزی داده می‌شود و این سموم وارد محصولات کشاورزی می‌شود. پس آرسنیک در محصولات کشاورزی هم می‌تواند وجود داشته باشد. اما نباید مقدار موجود در آن از حد استاندار بیشتر نباشد وگرنه غیراستاندارد بوده و ضررهای جبران‌ناپذیری برای انسان دارد.

برای استفاده از خدمات ترخیص کالا وانیکس کلیک کنید

با آزمایش‌هایی که روی برنج‌های پاکستانی وارداتی به ایران انجام شد، مشخص گردید که در این برنج‌ها آرسنیک زیادی وجود نداشته و از این رو برای سلامت انسان مضر نیست. در واقع شما می‌توانید با اطمینان خاطر از برنج‌های پاکستانی وارداتی استفاده نمایید.

 علاوه بر آرسنیک مواد دیگری همچون جیوه، کادمیم و سرب نیز بیش از حد مجاز در برنج‌های پاکستانی وجود ندارد. برنج‌هایی که از کشور پاکستان به کشور وارد می‌شوند، دارای استانداردهای لازم هستند و به سلامت انسان لطمه‌ای وارد نمی‌کنند.

برای آشنایی با اصطلاحات بازرگانی کلیک کنید.

آیا برنج پاکستانی به روش غیرطبیعی تولید می‌شود؟

مدتی این شایعه در بین مردم گسترش یافت که برنجهای پاکستانی از پلاستیک تولید می‌شود. اما اگر کمی علمی‌تر به آن نگاه کنیم خواهیم فهمید که هزینه پلاستیک از هزینه کشت برنج معمولی بیشتر است. همچنین پلاستیک روی گرما و حرارت ذوب شده و به هم می‌چسبد، اما آیا برنج پاکستانی به این صورت است؟

برای خرید از چین و واردات آن به ایران کلیک کنید

پس با قطعیت می‌توان گفت خیر. برنج پاکستانی در آب ریخته شده و به مدت حداقل نیم ساعت حرارت داده و بعد از آن جویده و بدون اینکه به هم بچسبد و یا ذوب شود. در واقع با قرار دادن پلاستیک در آب جوش تنها کمی تغییر حالت در آن به وجود می‌آید و این به حدی نیست که قابل خوردن باشد. پس با این حساب، ادعاها درمورد سمی و پلاستیکی بودن برنج‌های پلاستیکی کاملاً رد می‌شود.

چرا با وجود خواص برنج ایرانی، ایرانیان به برنج پاکستانی روی آورده‌اند؟

همه ما می‌دانیم که برنج‌های ایرانی از نظر کیفیت و طعم با برنج‌های پاکستانی یا هندی که وارد کشور می‌شوند، تفاوت‌های زیادی دارد. با وجود اینکه برنج ایرانی جزو سالم‌ترین برنج‌های جهان است اما ایرانیان تمایل بیشتری به برنجهای پاکستانی دارند. در زیر به بررسی برخی از این دلایل پرداخته‌ایم.

برای حمل کالا از چین با وانیکس با بهترین هزینه کلیک کنید

قیمت مناسب برنج پاکستانی

 آنچه که در مورد خرید برنج و بسیاری از کالاها وجود دارد، این است که هرچه قیمت آن کمتر باشد، طرفداران بیشتری نیز خواهد داشت. برنج‌های پاکستانی نیز از این نظر مستثنی نبوده و با قیمت کمتری نسبت به برنج ایرانی عرضه می‌شوند. همان‌طور که در بالا نیز به آن اشاره شد، پاکستان از جمله بزرگ‌ترین تولیدکننده برنج است که عرضه زیاد آن در کاهش قیمت بی‌تأثیر نیست.

پخت و پز راحت‌تر

 شاید برای شما هم پیش آمده باشد که برنج ایرانی را طبخ کنید. حتماً متوجه شده‌اید که اگر با قلق پخت برنج ایرانی آشنا نباشید، قطعاً نتیجه قابل قبولی را دریافت نخواهید کرد. اما برنج‌های پاکستانی در زمان کمتری پخت می‌شوند. حتی می‌توان گفت که افراد مبتدی نیز به‌راحتی از پس پخت این برنج‌ها بر می‌آیند. علاوه بر این، زمان پخت برنج‌های ایرانی به نسبت برنج پاکستانی بیشتر است. برنج‌های پاکستانی از نظر ظاهری شکل زیباتری داشته و باعث شده تا در مجالس بیشتر از آن استفاده شود.

کارت بازرگانی چیست و چگونه می‌توان کارت بازرگانی گرفت.

عدم اطلاع از ارزش غذایی برنج‌ها

موضوع مهمی که در مورد برنج‌های پاکستانی و ایرانی وجود دارد، ارزش غذایی آنهاست. در واقع برنج‌های ایرانی از نظر ارزش غذایی غنی‌تر از برنج‌های پاکستانی هستند. از نظر سالم بودن برنج‌ها نیز می‌توان گفت با توجه به اینکه برنج ایرانی بیشتر به‌صورت دیمی یا آبیاری معمولی با آب‌های سالم انجام می‌شود، سالم‌تر هستند.

 اما برنج‌های خارجی ممکن است با آب‌های ناسالم آبیاری شوند. همچنین استفاده از مواد نگهدارنده در برنج‌های پاکستانی از دلایلی است که ارزش غذایی آن را کاهش می‌دهد. متأسفانه بسیاری از مردم، درمورد ارزش غذایی برنج‌های آگاهی نداشته و رو به خرید برنج‌های خارجی می‌آورند.

برای واردات بدون کارت بازرگانی با وانیکس با کمترین هزینه و در سریع‌ترین زمان کلیک کنید

قیمت برنج پاکستانی چقدر است؟

قیمت برنج‌های پاکستانی به نسبت برنج‌های ایرانی کمتر و همچنین قیمت آنها نسبت به برنج‌های هندی نیز بیشتر است. عامل مهمی که بر قیمت برنج‌های پاکستانی اثر می‌گذارد نرخ ارز است. در واقع برنج‌های پاکستانی با نرخ ارز دولتی به کشور وارد می‌شوند و هرگونه تغییر در نرخ ارز باعث تغییر قیمت این برنج‌ها نیز خواهد شد.

برای آشنایی کامل با دموراژ کلیک کنید

قیمت برنج پاکستانی چقدر است؟
قیمت برنج پاکستانی چقدر است؟

در چند وقت اخیر به دلیل مشکلات ارزی و استانداردها، مقادیر زیادی برنج در انبارهای گمرک نگهداری می‌شود که سبب افزایش قیمت این برنج‌ها شده است. از جمله عوامل دیگر که بر قیمت برنج پاکستانی اثر می‌گذارد، نحوه بسته‌بندی، شکسته یا سالم بودن برنج‌ها، دانه بلند بودن آنها، کیفیت، هزینه انبارداری از جمله عوامل مهم و تأثیرگذار بر قیمت برنجهای پاکستانی است.

برای استفاده از خدمات کارگو از چین وانیکس کلیک کنید

مواد مغذی موجود در برنج باسماتی پاکستانی

مواد مغذی موجود در برنج بر سلامت انسان‌ها اثرگذار است. در این بخش ما به مهم‌ترین مواد مغذی موجود در برنج باسماتی پاکستانی اشاره خواهیم کرد:

 • کالری: یک وعده برنجهای پاکستانی که به میزان ۳ الی ۴ فنجان باشد حدود ۱۵۰ کالری دارد که این کالری بیشتر ناشی از کربوهیدرات پروتئین و چربی است
 • کربوهیدرات: یک وعده برنجهای پاکستانی به میزان ۳ الی ۴ پیمانه حاوی ۳۵ گرم کربوهیدرات است که بیشتر در سبوس گندم آرد برنج وجود دارد.
 • چربی: برنج پاکستانی برنجی کم‌چرب و کم کلسترول است و میزان چربی آن زیاد نیست.
 • پروتئین: با وجود آنکه پروتئین موجود در برنجهای پاکستانی زیاد نیست و میزان ۳ گرم در هر وعده غذایی است اما ارزش غذایی زیادی دارد پروتئین موجود در این برنج حاوی ۸ آمینواسید ضروری برای بدن است.

برای استفاد ه از خدمات مشاوره واردات وانیکس به صورت رایگان کلیک کنید.

ویتامین و مواد معدنی

این برنج حاوی دو نوع ویتامین B مورد نیاز بدن است که شامل ویتامین B6 که این ویتامین به عملکرد متابولیسم بدن کمک و از بروز بیماری‌های قلبی جلوگیری می‌کند. ویتامین ۱B که گلبول‌های قرمز خون را سالم نگه می‌دارد، خون‌رسانی را افزایش داده و به عملکرد سیستم عصبی بدن کمک می‌کند. همچنین این برنج حاوی ویتامین نیاسین و تیامین است.

 فولات و بیوتین از ویتامین‌های دیگر گروه B است، در هر وعده از این برنج میزان ۶ درصد از آهن مورد نیاز بدن را روزانه تأمین می‌کند. ویتامین‌های دیگر موجود در این برنج حاوی ویتامین K که برای جلوگیری از لخته شدن خون لازم است و ویتامین E که نوعی آنتی‌اکسیدان است وجود دارد.

سایر مواد مغذی این برنج شامل روی، کلسیم و منیزیم است. همان‌طور که می‌دانید کلسیم برای استخوان‌های بدن لازم و ضروری است و در صورت نبود آن بدن با مشکل روبرو می‌شوید. نبود منیزیم موجب گرفتگی عضلات و رگ‌ها می‌شود. هر وعده از این برنج پاکستانی می‌تواند ۲۱ درصد منیزیوم مورد نیاز بدن را روزانه تأمین کند.

روش پخت برنج پاکستانی

روش پخت برنج‌های پاکستانی به‌راحتی انجام می‌شود. البته لازم است که درمورد نحوه پخت آن اطلاع داشته باشید تا بتوانید این نوع برنج را با روش بهتر طبخ و سرو نمایید. روش پخت برنج پاکستانی به شرح زیر است:

 • ابتدا برنجهای پاکستانی را با آب ولرم بشویید و آن را بدون چنگ زدن دو الی سه دقیقه در آب بگذارید تا آب آن روشن شود.
 • برنج را در ظرفی ریخته و آن را به مدت ۲ الی ۳ ساعت در آب خیس دهید. مثلاً اندازه هر پیمانه برنج یک قاشق غذاخوری نمک در آن بریزید. به‌طوری‌که آب و نمک آن دو سانت بیشتر از مقدار برنج داخل قابلمه باشد.
 • در قابلمه مناسبی آب ریخته تا آب جوش آید بعد محلول آب و نمک برنج را آبکش می‌کنید و برنج را داخل آب جوش می‌ریزید و منتظر می‌مانید تا کمی برنج بپزد. به‌گونه‌ای که وقتی برنج را روی دست له می‌کنید داخل برنج بافتی نرم داشته باشد.
 • بعد آب برنج را آبکش می‌کنید و ته قابلمه را به‌اندازه دو پیمانه برنج و دو پیمانه ماست و چند قاشق روغن مایع مخلوط می‌کنید و در ته قابلمه می‌ریزید. بعد باقی برنج را روی آن ریخته و به شکل قله در می‌آورید. روی قابلمه را با پارچه‌های حوله یا نخی محکم بسته تا برنج دم بکشد که به میزان ۳۰ الی ۴۰ دقیقه زمان لازم است تا برنج آماده شود.

چرا با وجود برنج ایرانی خوب واردات برنج پاکستانی انجام می شود

برنج پاکستانی یکی از پرطرفدارترین برنج‌های مصرفی در ایران است. در واقع پاکستان بزرگ‌ترین تولیدکننده برنج در دنیاست که بسیاری از کشورها، برنج مورد نیاز خود را از آنجا تأمین می‌کنند. موضوع مهمی که در این مورد وجود دارد فرضیه‌هایی درمورد مضر بودن برنجهای پاکستانی است. برخی از افراد معتقدند که برنج‌های پاکستانی برای سلامت بدن انسان ضرر دارند. بیان این نکته اهمیت دارد که برنج‌های پاکستانی واردشده به کشور دارای استانداردهای لازم بوده و از این بابت برای سلامت انسان مضر نیستند. امیدواریم با خواندن این صفحه از سایت شرکت بازرگانی وانیکس متوجه شده باشید که آیا برنج پاکستانی ضرر دارد؟ و چرا واردات برنج پاکستانی انجام می شود؟

۰/۵ (۰ نظر)

این مطلب را به اشتراک بگذارید

برای واردات کالا با وانیکس تماس بگیرید تلفن : ۰۲۱۸۸۸۵۲۰۱۳

800 تعداد بازدید

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست