آیا ایران صادرات گندم دارد؟

امروزه صادرات، به یکی از اصلی‌ترین منبع تأمین درآمد و بودجه کشور بدل شده است. در این زمینه ایران نیز همانند بسیاری دیگر از کشور‌ها در زمینه صادرات بسیاری از محصولات پیشرفت‌های زیادی را کسب کرده است. از سوی دیگر صادرات در بخش‌های کشاورزی به یکی از اصلی‌ترین منابع تأمین بودجه کشور بدل شده که صادرات مواد غذایی چون برنج، جو، حبوبات و مرکبات از جمله این موارد است. با این حال یکی از سؤالات مهم آن است که آیا ایران صادرات گندم نیز به کشور‌های دیگر دارد؟

واردات کالا با وانیکس تلفن : ۰۲۱۸۸۸۵۲۰۱۳– ۰۹۱۹۴۷۰۶۰۳۵

صادرات گندم

گندم یکی از عمده غذاهای مردم ایران و جهان است، همین موضوع نیز باعث شده تا تقاضای زیادی برای آن وجود داشته باشد. اولین صادرکننده گندم در دنیا کشور هند است و علاوه بر هند، کشورهای دیگر نیز توانایی صادرات این محصول دارند که یکی از آنها ایران است. صادرات گندم ایران به بسیاری از کشورها انجام می‌شود که این می‌تواند سودآوری خوبی داشته باشد. در این مطلب ما به بررسی صادرات گندم و مباحثی که در این بخش وجود دارد، می‌پردازیم.

برای واردات از چین با وانیکس کلیک کنید

موضوعاتی که در محتوای آیا ایران صادرات گندم دارد؟ بررسی می‌شوند شامل موارد زیر است:

  • صادرات گندم ایران
  • آیا تحریم‌ها بر روی صادرات گندم ایران تأثیرگذار بوده‌اند؟
  • ایران به چه کشور‌هایی صادرات گندم دارد؟
  • مراحل صادرات گندم از ایران
  • صادرات به کدامین کشور‌ها بیشترین سود را خواهد داشت؟
  • نقش دولت در صادرات گندم
  • صادرات گندم ایران با شرکت وانیکس

صادرات گندم ایران

گندم از اساسی‌ترین غلات تشکیل‌دهنده مواد غذایی به شمار می‌رود. در حقیقت در تهیه آرد، نان، انواع کیک و شیرینی، پاستا و ماکارونی از گندم استفاده می‌شود. همچنین گندم از مواد مورد استفاده در صنعت کاغذ‌سازی، چسب‌سازی و پودر لباسشویی به حساب می‌آید.

کارت بازرگانی چیست و چگونه می‌توان کارت بازرگانی گرفت.

 استفاده گسترده از گندم و همین‌طور نیاز مداوم و مستمر مردم به این ماده سبب پیدایش این سؤال شده است که آیا ایران توان صادرات گندم به خارج از کشور را دارد یا خیر؟ به بیانی دیگر نیاز عمیق بازار‌های داخلی به این ماده غذایی آیا مجال صادرات گندم به بازار‌های خارجی را می‌دهد یا نه؟ برای پاسخ به این سؤال باید گفت که  شرایط اقلیمی و آب‌وهوایی مطلوب و مناسب در کشور و همین‌طور وجود زمین‌های گسترده و آماده کشت و به دنبال آن مکانیزه کردن صنعت کشت و کشاورزی سبب رونق کشت گندم در ایران شده است.

صادرات گندم ایران
صادرات گندم ایران

جمع تمامی این شرایط سبب شده تا گندم این ماده غذایی مهم نه‌تنها بتواند نیاز‌های داخلی کشور را تأمین کند بلکه به‌عنوان یکی از محصولات صادراتی به کشور‌های دیگر بدل شود. در واقع خودکفایی ایران در تهیه زیرساخت مورد نیاز برای تولید گندم و به دنبال آن مساعد بودن جو و شرایط اقلیمی موجب شده‌ تا صادرات گندم به‌عنوان یکی از منابع تأمین‌کننده بودجه کشور تبدیل شود و ارزآوری خوبی داشته باشد.

برای واردات از دبی با وانیکس کلیک کنید

آیا تحریم‌ها بر روی صادرات گندم ایران تأثیرگذار بوده‌اند؟

باید گفت که امروزه تحریم‌های اعمال شده روی ایران صادرات تمامی محصولات تولیدی کشور ما، از جمله گندم را با مشکلات چشمگیری مواجه کرده ‌است. در واقع محدودیت‌های اعمال شده، روابط سیاسی متناقض و افزایش نرخ ارز‌ سبب شده تا صادرات گندم با محدودیت مواجه شود. این محدودیت می‌تواند در خصوص کسب‌وکارهای نوپا و یا شرکت‌های تازه تأسیس فعال در این عرصه تأثیر گذاشته و صادرات گندم را با مشکل مواجه نماید.

برای صادرات به قطر با بهترین قیمت و در کمترین زمان با وانیکس کلیک کنید.

 البته تحریم‌ها بیشتر روی صادرات گندم به کشور‌های اروپایی تأثیر منفی گذاشته است اما در خصوص برخی از کشور‌های دیگر که از دیرباز مقصد صادرات گندم از ایران بوده‌اند مشکل چشمگیری ایجاد نشده است. در این بین بهتر است به این نکته اشاره شود که ایران توانسته با انجام اقداماتی در این زمینه اثر تحریم‌ها بر روی صادرات گندم را به حداقل برساند؛ از جمله این تدابیر، امضای توافق‌نامه میان ایران با همتا روس و قزاقستان است که سبب می‌شود تا صادرات گندم به طور غیرمستقیم از ایران  به سایر کشور‌ها بدون اعمال محدودیت صورت بگیرد.

برای حمل کالا از چین با وانیکس با بهترین هزینه کلیک کنید

ایران به چه کشور‌هایی صادرات گندم دارد؟

کشور‌های متعدد اروپایی و آسیایی به‌عنوان مقصد ایران برای صادرات گندم به حساب می‌آیند که از جمله این کشور‌ها می‌توان به عراق، عربستان، قطر، کانادا، روسیه، هلند و ارمنستان اشاره کرد. به بیانی دیگر وجود تقاضا در بسیاری از کشورها برای گندم باعث می‌شود تا ایران بتواند صادرات این محصول را انجام دهد. همین امر می‌تواند به یک تجارت پرسود نه‌تنها برای دولت بلکه سایر تجار و بازرگانان ایرانی بدل شود.

ایران به چه کشور‌هایی صادرات گندم دارد؟
ایران به چه کشور‌هایی صادرات گندم دارد؟

مراحل صادرات گندم از ایران

صادرات گندم نیز مانند هر نوع عمل اقتصادی و معامله بین‌المللی مستلزم رعایت مراحل و شرایطی است. در حقیقت برای داشتن یک تجارت موفق و طولانی‌مدت در این عرصه رعایت مراحل صادرات دارای اهمیت زیادی است. در این بخش ما به مهم‌ترین مراحلی که برای صادرات گندم لازم است، می‌پردازیم.

برای استفاده از خدمات ترخیص کالا وانیکس کلیک کنید

مرحله اول: بازیابی در کشور مقصد

بازاریابی کالا در کشور مقصد در هر نوع تجارتی از جمله تجارت گندم از اصول اولیه محسوب می‌شود. در حقیقت صادرکنندگان باید تمامی نیاز‌های کشور مقصد از جمله نیاز به نوع کالا، کیفیت کالا و حجم کالا را در نظر داشته باشند. به عنوان مثال کشوری مثل ترکیه که خود در تولید گندم خودکفاست نمی‌تواند یک مقصد تجاری موفق برای صادرات در نظر گرفته شود. در مقابل آن کشور عراق که شرایط و موقعیت مناسب برای کشت این نوع محصول را ندارد می‌تواند مقصد موفقیت‌آمیزی برای صادرات این محصول در نظر گرفته شود.

برای خرید از چین و واردات آن به ایران کلیک کنید

مرحله دوم: انتخاب نوع بسته‌بندی متناسب با محصول صادراتی

برای داشتن یک تجارت بادوام و ایمن باید گفت که انتخاب نوع بسته‌بندی متناسب با کالای صادراتی از اهمیت بالایی برخوردار است. گندم نیز از این قاعده مستثنی نبوده و لازم است تا برای آن یک بسته‌بندی مناسب در نظر گرفته شود، چرا که این محصول از مواد غذایی مهم محسوب شده و قطعاً نوع بسته‌بندی، بر کیفیت برندینگ و جلب اعتماد کشور مقصد مؤثر خواهد بود.

مرحله سوم: اخذ مجوزهای لازم برای صادرات کالای منتخب

هر نوع کالایی بر حسب خصوصیات و مشخصات خود نیازمند اخذ مجوز‌های لازم از وزارت مربوطه است. کالاها به هنگام عبور از مرز باید مدارک لازم را ارائه داده تا بتوانند مجوز ارسال را دریافت نمایند. در واقع یک تجارت اصولی و قانونی نیاز به اجازه و اخذ پروانه دارد. از جمله سازمان‌هایی که برای صادرات گندم مجوز صادر می‌کنند می‌توان به سازمان بهداشت، غذا و دارو اشاره کرد.

برای استفاده از خدمات کارگو از چین کلیک کنید.

صادرات به کدامین کشور‌ها بیشترین سود را خواهد داشت؟

در یک تجارت گسترده و مستمر بررسی تمامی فاکتور‌ها تأثیر زیادی بر موفقیت آن تجارت و معامله خواهد داشت که یکی از این موارد، انتخاب کشور مناسب برای صادرات است. در واقع با بررسی کشور مقصد اطلاعاتی همچون، میزان نیاز‌های آن، هزینه ترخیص گندم از گمرک و هزینه‌های واردات و حمل‌ونقل را می‌توان به دست آورده و به یک نتیجه کلی و آگاهانه از تجارت رسید.

 صادرات گندم ایران به عراق و عربستان می‌تواند بسیار پرسود بوده و تا حد زیادی هزینه‌های جانبی را کاهش دهد. به بیان دیگر با توجه به اینکه دو کشور عراق و عربستان در مرز ایران قرار دارند هزینه حمل‌ونقل کالا به مقصد تا حد زیادی کاهش خواهد یافت. همچنین کشور ایران و عراق دارای روابط سیاسی و تجاری خوب و صلح‌آمیزی با یکدیگر هستند. همین امر می‌تواند کمک شایانی به تجار و بازرگانان ایرانی برای صادرات گندم و یا سایر اقلام دیگر به این کشور کند.

برای خرید از علی بابا چین کلیک کنید.

صادرات به کدامین کشور‌ها بیشترین سود را خواهد داشت؟
صادرات به کدامین کشور‌ها بیشترین سود را خواهد داشت؟

لازم به ذکر است که وجود روابط خوب تجاری و سیاسی به این معنی نیست که تجار برای صادرات گندم موظف به اخذ مجوزهای لازم نیستند چرا که هر نوع صادرات به هر کشوری حتی اگر کشور‌های دوست و همسایه هم باشد، مستلزم اخذ پروانه مربوطه جهت تشخیص استاندارد‌ها و سلامت کالاست.

یکی دیگر از دلایلی که می‌تواند تجارت و صادرات گندم به عراق را به یک تجارت سودآور و موفق بدل کند موقعیت جغرافیایی و آب‌وهوایی این کشور است. در واقع این کشور شرایط ایجاد زیرساخت‌ها را برای تولید این محصول نداشته و یا در صورت داشتن شرایط اندک بوده و پاسخگوی تمامی نیاز‌های افراد متقاضی نخواهد بود.

نقش دولت در صادرات گندم

دولت می‌تواند در صادرات گندم ایران به دیگر کشورها نقش مهمی داشته باشد. یکی از برجسته‌ترین نکاتی که می‌توان به آن اشاره کرد آن است که دولت می‌تواند با ایجاد زیرساخت‌های لازم و پیشرفته و همین‌طور دادن آزادی و تسهیلات بیشتر به کشاورزان صادرات گندم را به یکی از اصلی‌ترین منابع درآمدی خود بدل کند چرا که این اقدام تأثیرات مثبتی را بر روی اقتصاد کشور گذاشته و از سوی دیگر با توجه به پرسود بودن و در مقابل نیاز به زحمت کمتر برای کشت به نفع کشاورزان خواهد بود.

صادرات گندم ایران با شرکت وانیکس

با توجه به اینکه کشور ایران از نظر تولید گندم، شرایط مطلوبی دارد، می‌تواند آن را به دیگر کشورها ارسال نماید. صادرات گندم می‌تواند سود خوبی برای بازرگانان داشته باشد. شرکت بازرگانی وانیکس که دارای چندین سال در زمینه تجارت بین‌المللی است به بازرگانان کمک می‌کند تا بتوانند به‌راحتی صادرات گندم را انجام دهند. در واقع سودآوری صادرات گندم بدون شناخت بازار و کشورهای متقاضی آن عملاً غیرممکن است و شرکت بازرگانی وانیکس با بررسی بازارها و شناخت نیاز آنها در کسب سود بیشتر بازرگانان، نقش مهمی ایفا می‌کند.

۰/۵ (۰ نظر)

این مطلب را به اشتراک بگذارید

برای واردات کالا با وانیکس تماس بگیرید تلفن : ۰۲۱۸۸۸۵۲۰۱۳

26 تعداد بازدید

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست