آموزش حسابداری صادرات

در ادامه این صفحه از سایت شرکت بازرگانی وانیکس به آموزش حسابداری صادرات خواهیم پرداخت.

واردات کالا با وانیکس تلفن : ۰۲۱۸۸۸۵۲۰۱۳– ۰۹۱۹۴۷۰۶۰۳۵

آموزش حسابداری صادرات

صادرات واردات از ارکان اساسی در هر کشوری است که تاثیر مستقیم بر روی قیمت کالاها دارد. در حقیقت فروش کالاهایی که در داخل کشور تولید و به کشورهای دیگر صادر می‌شوند، تولید ناخالص را افزایش می‌دهند. واردات کالا نیز به داخل کشور باعث تامین کالاهای اساسی مورد نیاز مردم است. حسابداری صادرات برای سوددهی بیشتر سرمایه نیز اهمیت دارد.

برای شرکت در آموزش رایگان اقتصاد شرکت بازرگانی وانیکس، کلیک کنید.

 به همین دلیل ما ادامه این مطلب از وبلاگ وانیکس را به بیان توضیحات بیشتر در این باره و آموزش رایگان حسابداری صادرات اختصاص داده‌ایم.

برای واردات از چین با سرمایه کم با کمترین هزینه و در سریع ترین زمان با وانیکس کلیک کنید.

فهرست مطالب آموزش حسابداری صادرات:

 • حسابدار صادرات چیست؟
 • در حسابداری صادرات چگونه باید عمل شود؟
 • حسابداری وارداتی چگونه است؟
 • سخن آخر

آموزش رایگان حسابداری صادرات

منظور از حسابداری صادرات این است که کالاهای صادراتی مورد محاسبه دقیق نه تقریبی انجام شوند. این کار با حسابداری معمولی کمی متمایز و دارای پیچیدگی‌های خاص خود است. حتی می‌توان گفت حسابداری واردات با حسابداری صادرات متفاوت است و هر کدام مباحث خاص خود را دارند. در ادامه چند مفهوم مهم در حسابداری صادرات آشنا خواهیم شد.

برای واردات ته لنجی از چین و دبی با کمترین هزینه و در سریع ترین زمان با وانیکس کلیک کنید.

کالاهای مرجوعی(برگشتی) : کالاهای مرجوعی به کالاهایی که به دلایلی وارد یا به کشور دیگری صادر شده‌اند، ولی به دلایل مختلف باز گردانده شده‌اند، اطلاق می‌شود. این کالاها در لیست کالاهای غیر قطعی قرار می‌گیرند.

برای واردات از دبی با کمترین هزینه و در سریع ترین زمان با وانیکس کلیک کنید.

صادرات موقت: در این نوع از تجارت بنا به شرایط و زمان یا موقعیت خاصی در یک دوره ی زمانی به بعضی کالاها اجازه خروج از کشور را می‌دهند. به این نوع از کالاها که قرارداد گمرکی آنها منوط به یک زمان خاص هستند را صادرات موقت می‌نامند. لازم به ذکر است که کالاهای مرجوعی نیز نوعی از واردات صادرات موقت است.

آموزش رایگان حسابداری صادرات
آموزش رایگان حسابداری صادرات

عوارض گمرکی:  این عوارض هم نوعی مالیات است، که به طور غیر مستقیم  هنگام ترخیص کالاهایی که از خارج وارد کشور می‌شوند، اخذ می‌گردد. ورود این کالاها کاملا قانونی هستند. برای پرداخت عوارض گمرکی باید کد داشته باشیم که با نام ( کد تعرفه گمرکی ) شناخته می‌شود. عوارض گمرکی هرگز به صورت درصدی از روی ارزش کالا تعیین نمی‌شود.

برای حمل کالا از چین با کمترین هزینه و در سریع ترین زمان با وانیکس کلیک کنید.

پروفرما: در واقع لیست مشخصات کالاهایی است  که صادرکنندگان کالا برای خریداران ارسال می‌کنند. بعد از این کار موافقت خریدار از کالا در مورد بسته‌بندی و  تدارکات کالا باید به توافق برسند. باید صادرکننده حتما تضمینی ارائه دهد که تعهدات ارزی خود را تامین کند. در این قراردادها حمل ونقل و بیمه باید حتما  داشته باشند.

برای شرکت در بهترین دوره آموزش واردات کلیک کنید.

تعرفه: همان هزینه‌هایی است که کشورها برای وارد شدن کالایی به داخل کشورشان دریافت می‌نمایند. تعرفه نیز بر اساس کد طبقه‌بندی شده است و تعرفه به صورت درصدی از ارزش محصول تعیین می‌گردد.

برای آشنایی کامل با سرمایه در گردش کلیک کنید.

نرخ تسخیر ارز: تبدیل دو واحد پولی را  نرخ تسخیر ارزی می‌گویند. معمولا نرخ تسخیر ارز در طولانی مدت مثلا ماهانه به صورت تقریبی معین می‌شود. میانگین تقریبی در نوسانات بازار قابل پیش‌بینی نیست.  همین غیر قابل پیش‌بینی بودن نرخ ارز باعث سخت‌تر شدن کار حسابداران صادرات شده است.

برای آشنایی کامل با اینکه تورم چیست کلیک کنید.

در حسابداری صادرات چگونه باید عمل شود؟

معمولا در این نوع از حسابداری هزینه های که مربوط به صادرات کالایی می باشد را در ستون مخصوص بدهکاران باید ثبت کنیم. تمامی هزینه‌ها اعم از ترخیص کالا، بیمه کالا و حمل و نقل یا هزینه های مربوط به کالا همگی باید در ستون مخصوص بدهکاران ثبت شود.

 • پیش پرداخت ها و کلیه هزینه های بانکی و تمامی دریافت ها باید در ستون بستانکاری ثبت شوند.
 • قیمت تمام شده ی کالای فروش رفته و کالاهای صادراتی باید در ستون بدهکاری جا داد شود.
 • حساب‌های مربوط به دریافت ارزی را در ستون بدهکاران باید ثبت شوند.
 • فروش محصولات صادراتی ماهیت بستانکاری دارند و در ستون بستانکاری ثبت می شوند .
 • موجودی کالاها نیز در ستون بستانکار قرار می‌گیرد. باید توجه داشت که نرخ ارز را باید از سایتهای معتبر تهیه کرد؛ باید این نرخ به روز باشد. فاکتورهای فروشی که صادر می‌شوند بر اساس نرخ ارز ثبت و صادر می‌گردند.
 • در هنگام دریافت وجه در صادرات نیز حساب‌های بانکی یا صندوق ارزی به صورت بدهکاری و حساب‌های ارزی به صورت بستانکار ثبت می‌گردند.

برای کارگو در چین با کمترین هزینه و در سریع ترین زمان با وانیکس کلیک کنید.

در حسابداری صادرات چگونه باید عمل شود؟
در حسابداری صادرات چگونه باید عمل شود؟

سود به دست آمده از ارز تسعیری نیز به صورت بستانکار ثبت و ضررها و زیان‌های حاصل از تسعیر  ارز به صورت بدهکاری در ستون بدهکار ثبت می‌گردند. تسعیر ارزی باید از منابع مورد اطمینان حاصل شود. تصویر نرخ ارز باید ضمیمه باشد، اگر چنانچه حساب‌های دریافتی ارزی مانده حسابی داشته باشند، این مانده حساب باید به نرخ روز در پایان همان سال تسعیر و محاسبه گردند.

برای خرید از دبی با کمترین هزینه و در سریع ترین زمان با وانیکس کلیک کنید.

حسابداری وارداتی چگونه است؟

معمولا قیمت کالاها و خدمات وارداتی در کشور بر اساس نوسانات ارزی، سیاست‌های اقتصادی، نرخ جهانی قیمت تعیین می‌گردد. تمامی این موارد بر قیمت‌گذاری کالا تاثیر دارد. برای ثبت خرید در کالاهای وارداتی به دو روش قطعی و جذبی عمل می‌شود:

 • اگر واردات کالا به کشور تمامی کارهای مربوط به پرداخت‌ها و هزینه‌ها تا قبل از ورود و رسیدن کالا به انبار انجام گیرد و تمامی رسیدها ثبت شوند، از روش قطعی استفاده خواهد شد.
 • اگر مقداری از کارهای اداری مربوط به واردات مانند پرداخت‌ها و هزینه‌ها بعد از ورود کالا به انبار انجام گیرد از روش جذبی استفاده خواهد شد.

برای خرید از چین و تحویل در ایران با کمترین هزینه و در سریع ترین زمان با وانیکس کلیک کنید.

حسابداری وارداتی چگونه است؟
حسابداری وارداتی چگونه است؟

سخن آخر

 با همه این تعاریف می‌توان فهمید صادرات یعنی ارسال و فرستادن کالایی به خارج از کشور و وارد کردن کالایی که در داخل وجود ندارد یا امکانات ساختن آن فراهم نیست را واردات می‌نامند. قوانین مربوط به صادرات و واردات در کشورهای مختلف متفاوت است. اقتصاد تجارت در جوامع کنونی بر پایه واردات و صادرات برنامه‌ریزی می‌شوند.

برای آشنایی کامل با رکود اقتصادی کلیک کنید.

برنامه‌های اقتصادی در هر کشور و تراز آن بر اساس میزان صادرات و واردات در آن کشور برنامه‌ریزی می‌شوند. شرکت بازرگانی وانیکس بهترین شرکت واردات و صادرات و حمل نقل کالا از کشورهای مختلف است.

برای ترخیص کالا در چین با کمترین هزینه و در سریع ترین زمان با وانیکس کلیک کنید.

 به همین دلیل است که حسابداری در امر واردات و صادرات به عنوان موضوع مهمی مطرح است. با استفاده از حسابداران مجرب و کاردان می‌توان میزان واردات و صادرات کالا و خدمات در کشور و جابه‌جایی خدمات را محاسبه نمود. با این کار برنامه‌های اقتصادی، صادرات و واردات را نیز می‌توان برنامه‌ریزی نمود. در حسابداری صادرات تمامی هزینه‌ها و پرداختها و موجودی ثبت می‌شوند و حسابداری صادرات مانند حسابداری واردات منوط به قوانین و ضوابط خاص خود است.

برای آشنایی کامل با رشد اقتصادی کلیک کنید.

۰/۵ (۰ نظر)

این مطلب را به اشتراک بگذارید

برای واردات کالا با وانیکس تماس بگیرید تلفن : ۰۲۱۸۸۸۵۲۰۱۳

41 تعداد بازدید

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست