آموزش تنظیم اظهارنامه گمرکی صادرات

واردات و صادرات کالا از پیچیدگی‌های زیادی برخوردارند؛ تجار برای ورود به این عرصه حتماً باید با مراحل و قوانین آن آشنا باشند. یکی از مراحل مهم در امر صادرات، تنظیم اظهارنامه گمرکی است. وقتی شخصی حقیقی یا حقوقی قصد ترخیص کالای خود از گمرک را دارد، ضروری است همه اطلاعات مرتبط به محصول خود را به گمرک اظهار نماید؛ این اظهارنامه در قالب فرمی تنظیم و پس از تایپ، چاپ شده و به گمرک تحویل داده می‌شود. این فرم، از اهمیت زیادی برخوردار بوده و باید در وارد کردن اطلاعات آن، توجه ویژه شود. لیکن آموزش تنظیم اظهارنامه گمرکی صادرات می‌تواند برای انجام این کار به شما کمک شایانی بکند.

واردات کالا با وانیکس تلفن : ۰۲۱۸۸۸۵۲۰۱۳– ۰۹۱۹۴۷۰۶۰۳۵

آموزش تنظیم اظهارنامه گمرکی صادرات

در این مقاله از وبلاگ وانیکس قصد داریم با آموزش تنظیم اظهارنامه گمرکی صادرات، شما را در این امر مهم یاری داده و از بروز خطاهای احتمالی در ورود اطلاعات، جلوگیری به عمل آوریم.

برای واردات از چین با وانیکس کلیک کنید

لیست موارد آورده شده در مقاله آموزش تنظیم اظهارنامه گمرکی صادرات:

 • تعریف اظهارنامه گمرکی صادرات
 • اهمیت آموزش تنظیم اظهارنامه گمرکی صادرات
 • مراحل انجام اظهارنامه گمرکی
 • چند نکته در خصوص پرکردن اظهارنامه صادرات

تعریف اظهارنامه گمرکی صادرات

تعریف سازمان جهانی گمرک از این اظهارنامه بدین صورت است:

“اظهارنامه گمرکی، به هرگونه اظهار یا بیانیه کتبی یا عملی، گفته می‌شود که جزئیات کالای صادراتی شما را به گمرک ارائه دهد و مورد قبول اداره گمرک قرار گیرد.”

کارت بازرگانی چیست و چگونه می‌توان کارت بازرگانی گرفت.

این فرم به معنی مشخص‌کردن محصولات صادراتی یا وارداتی برای گمرک است. ضروری است با تنظیم اظهارنامه و ارائه آن به گمرک، همه عملیات مرتبط به ترخیص محصولات وارداتی و یا صادرات کالا از کشور، طبق قوانین گمرکی و بر اساس آئین‌نامه‌های اجرائی آن، صورت بگیرد.

تعریف اظهارنامه گمرکی صادرات
تعریف اظهارنامه گمرکی صادرات

اگر بخواهیم این تعاریف را به زبان ساده بیان کنیم می‌گوییم: در ابتدا گمرک هیچ اطلاعی از کالای صادراتی شما و جزئیات مرتبط به آن ندارد؛ صاحب بار و یا نماینده قانونی وی، باید این محصولات خروجی از کشور را به گمرک معرفی یا اظهار نمایند. بعد از اظهار محصول، کالا توسط بازرسان گمرک بررسی می‌شود؛ اگر مشخصات بار خروجی با مواد آورده شده در فرم، یکسان باشد، اجازه بارگیری کالا و خروج آن از گمرک صادر می‌شود.

این فرم می‌تواند توسط صاحب بار، دلال گمرک و یا نماینده صاحب کالا، در دو نسخه، با قید امضا و تاریخ، تنظیم و با انضمام کلیهٔ اسناد مورد نیاز مانند گواهی مبدأ، فاکتور خرید، اسناد بانکی و دیگر مجوزهای لازم صادرات، طبق مقررات و قوانین به گمرک ارائه شود.

برای صادرات به قطر با بهترین قیمت و در کمترین زمان با وانیکس کلیک کنید.

اگر فرد ارائه دهنده اظهارنامه، فردی غیر از صاحب بار باشد، او به‌عنوان نماینده صاحب کالا، باید برگه نمایندگی (وکالت) یا فتوکپی آن را به اظهارنامه ضمیمه کند.

فرمی که به‌عنوان اظهارنامه گمرکی صادرات در گمرکات به کار گرفته می‌شود، یک فرم استاندارد بین‌المللی بوده و در بسیاری از کشورها تحت عنوان “سند واحد اداری” از آن استفاده می‌شود.

اهمیت آموزش تنظیم اظهارنامه گمرکی صادرات

برای پی‌بردن به اهمیت آموزش تنظیم اظهارنامه صادرات، باید بگوییم که اگر در ورود اطلاعات اظهارنامه، اشتباهی رخ دهد، موجب کاهش حقوق ورودی و سایر پرداختی‌های اختصاص یافته به گمرک می‌شود؛ در این صورت علاوه بر اینکه فرد ملزم به پرداخت مابه‌التفاوت و میزان کسری می‌شود، باید ۱۰ الی ۱۰۰ درصد این مبلغ اضافی را به‌عنوان جریمه پرداخت نماید.

پس باتوجه‌به موارد فوق، این اظهارنامه باید به‌دقت پر شده و نوع، تعداد و سایر مشخصات کالا با جزئیات کامل در آن قید شود. بعد از تایپ و چاپ اظهارنامه، برای اطمینان بیشتر، بهتر است موارد آورده شده در دو نسخه آن، باهم بادقت بررسی شوند تا از بروز خطاهای احتمالی جلوگیری به عمل آید.

برای حمل کالا از چین با وانیکس با بهترین هزینه کلیک کنید

بعد آشنایی کلی با تعریف و اهمیت اظهارنامه گمرکی صادرات، در ادامه مطلب می‌خواهیم شمارا با مراحل این کار مهم آشنا نماییم. در ادامه همچنان با وبلاگ وانیکس همراه باشید.

مراحل انجام اظهارنامه گمرکی

جهت تنظیم اظهارنامه گمرکی:

 • واردکردن اطلاعات صاحب بار
 • محاسبه تمامی اطلاعات مربوط به محصول صادراتی و بهای آن، توسط شرکت صادرات ذی‌ربط و واردکردن آن در فرم
 • پذیرش اظهارنامه گمرکی
 • انجام بازرسی‌ها و کنترل توسط بازرسان گمرک
 • ارزیابی کالا به‌صورت فیزیکی
 • اقدام به بررسی وجوه درج شده در اظهارنامه و کنترل مبالغ پرداختی طبق مقررات گمرک برای صدور کالا، توسط بازرسان.
 • پایان کنترل و امضا و تأیید اظهارنامه توسط بازرس
 • تحویل فرم اظهار به کارشناسان سرویس ارزیابی
 • صحت سنجی فرم اظهار توسط کارشناس مزبور
 • در صورت تأیید، امضا توسط کارشناس سرویس ارزیابی
 • تحویل اظهارنامه به رئیس سرویس ارزیابی
 • فراخوانی شماره ارزیابی تعیین شده توسط سیستم با کد عطف و کد اظهارنامه
 • ارزیابی سیستماتیک اظهارنامه توسط رئیس سرویس
 • امضای دستی فرم در محل مربوطه (قسمت ب) توسط رئیس
 • ارسال فرم اظهار و فیش بانکی به واحد صندوق و صدور پروانه
 • فراخوانی اظهارنامه از سیستم مربوطه توسط صندوقدار و مطابقت دادن مبلغ محاسبه شده توسط سیستم که در خانه ۴۷ اظهارنامه قرار دارد با مبلغ فیش ارائه شده.
 • مطابقت این دو مبلغ و تأیید توسط صندوق‌دار
 • تکمیل، کنترل و تأیید رسید صندوق بر اساس اطلاعات درج شده در خانه‌های فرم
 • جداسازی فیش بانکی از اسناد
 • چاپ پروانه گمرکی
 • مهر و امضا پروانه چاپ شده توسط مسئول صندوق
 • درج شماره پروانه در دفتر مربوطه
 • اخذ رسید از صاحب کالا و تحویل پروانه به او

برای استفاده از خدمات ترخیص کالا وانیکس کلیک کنید

بعد از انجام این مراحل، صدور کالا امکان‌پذیر است.

مراحل انجام اظهارنامه گمرکی
مراحل انجام اظهارنامه گمرکی

توجه کنید مراحل بالا در صورتی است که اظهارنامه ارائه شده توسط شما هیچ مغایرتی با کالای صادراتی نداشته باشد؛ چنانچه بار صادراتی شما با محتویات آورده شده در فرم همخوانی نداشته باشد، گمرک باتوجه‌به تفاوت کالا با موارد اظهارنامه، اقدام به جریمه صاحب بار می‌کند. همچنین اگر مشخص شود که صاحب کالا به‌خاطر عدم پرداخت عوارضات گمرکی زیاد، اقدام به استفاده از تعرفه‌های دیگر کرده، جریمه اعمال شده سنگین‌تر می‌شود.

طبق اطلاعیه‌ای صادر شده از سوی گمرک، به‌منظور اعمال مدیریت ریسک، استانداردسازی اسناد، شفاف‌سازی اسناد تجاری، کنترل و ارزیابی‌های حین ترخیص و پس از آن و موارد دیگر، پذیرفتن اسناد ضمیمه اظهارنامه‌های گمرکی، در صورتی خواهد بود که اطلاعات مربوط به مشخصات محصول، با فرمت‌های استاندارد شده بین‌المللی مطابق بوده و با همان فرمت به گمرک اظهار شوند.

برای خرید از چین و واردات آن به ایران کلیک کنید

همچنین علاوه بر موارد فوق، اظهارنامه صادرات باید شامل همه موارد پیش‌فاکتور، مانیفست، فهرست عدل‌بندی و سیاهه خرید باشد. این فرم باید کلیهٔ اطلاعات لازم جهت اعمال مقررات گمرکی را دارا باشد؛ حتی اگر محصول صادراتی پس از ورود به گمرک مفقود گردد. فرم صدور کالا، سندی کتبی است؛ حتی اگر محصول صادراتی شما مشمول حقوق گمرکی نباشد؛ اما در خصوص خروج برخی کالاهای غیرتجاری توسط مسافرین، اظهار شفاهی نیز کافی است.

چند نکته در خصوص پرکردن اظهارنامه صادرات

بخشی در اظهارنامه صادرات وجود دارد به نام “خانه شماره ۲ ” که در این بخش، نام شرکت صادرکننده کالا نوشته می‌شود؛ اما در ایران معمولاً این خانه پر نشده و در گمرک اغلب برای درج کردن مهرهای مربوط به احراز هویت کالا از آن استفاده می‌شود.

برای استفاده از خدمات کارگو از چین کلیک کنید.

 تعداد برگه‌های اظهارنامه نیز در بخش خانه شماره ۳ فرم مشخص می‌شود. این تعداد برگه، با توجه به تعداد اقلام محصولات یک محموله تغیر می‌کند. دو مدل نیز برای برگه دوم اظهارنامه وجود دارد که برای اظهار دو قلم محصول و یا سه قلم متفاوت است.

 یکی دیگر از بخش‌های فرم اظهار که باید به آن توجه ویژه شود، بخش مربوط به صاحب بار یا همان صادرکننده آن است؛ در این بخش ضروری است فرد مربوطه اسناد مالکیتی و هویتی خود و همچنین فرم‌های مربوط به مالکیت بار را به گمرک ارائه دهد.

چند نکته در خصوص پرکردن اظهارنامه صادرات
چند نکته در خصوص پرکردن اظهارنامه صادرات

تعرفه گمرکی، یکی دیگر از مبنای قانونی اظهارنامه صادرات است، این قسمت باید یک بخش مقدماتی که بیان‌کننده قواعد کلی است، داشته باشد. افزون بر این در این قسمت برخی موارد خاص که قابل اعمال روی برخی موارد مشخصی هستند، آورده می‌شود.

برای خرید از علی بابا چین کلیک کنید.

 بخش تعرفه گمرکی یک کاتالوگ مرسوم به نمانکلاتور دارد که شامل توصیف محصولات بوده و یک جدول با ردیف‌های عوارض و حقوق گمرکی و مالیات قابل اعمال برای محصولات مختلف را دارد.

نکته: برای شرح نام‌گذاری نظام‌مند اشیا، از اصطلاح نمانکلاتور استفاده می‌کنند.

توسط جدول تعرفه گمرکی، عوارض گمرکی، نرخ حقوق و مالیات کالاها برای هر یک از اقلام فرعی نمانکلاتور تعیین می‌شود. در مورد حقوق گمرکی باید بگوییم که نرخ‌های اعمال شده در هر کشوری متفاوت بوده و به کشور صادرکننده محصول بستگی دارند.

سخن پایانی با وانیکس

در این مقاله از وانیکس آموزش جامعی از تنظیم اظهارنامه صادرات و قوانین مربوط به آن را ارائه دادیم؛ امیدواریم با خواندن این مطلب اهمیت این فرم برای صادرات کالا را بیشتر درک کرده و در تنظیم آن نهایت دقت را به خرج دهید. دراین‌خصوص و باتوجه‌به اهمیتی که در فوق نیز ذکر کردیم، برخی نهادها تأسیس شده‌اند تا شما را در امر صادرات و تنظیم مدارک آن یاری دهند.

 یکی از مهم‌ترین این نهادها که سال‌ها در این زمینه فعالیت کرده و تجربه دارد، شرکت تجاری وانیکس است. این شرکت با داشتن کادری مجرب و آشنا به امور گمرک می‌تواند شما را در همه مراحل صادرات خود، یاری کرده و مشاوره‌های لازم را به شما ارائه دهد؛ همچنین این شرکت می‌تواند به‌عنوان نماینده و با دریافت درصد کمی از سود صادرات شما، به‌صورت مستقیم کارهای تجاری شمارا دنبال کند. برای آگاهی از خدمات این شرکت می‌توانید با مشاوران ما در این مجموعه تماس حاصل فرمایید.

۰/۵ (۰ نظر)

این مطلب را به اشتراک بگذارید

برای واردات کالا با وانیکس تماس بگیرید تلفن : ۰۲۱۸۸۸۵۲۰۱۳

29 تعداد بازدید

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست